Nowy numer 38/2021 Archiwum

Na ratunek księgarniom

Księgarni nie można traktować jak zwykłego biznesu, bo to miejsca istotne dla rozwoju polskiej kultury. Właśnie tę ich kulturotwórczą rolę ma wspierać program Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”.

Zapach papieru i druku, możliwość spokojnego przeglądania półek, miły księgarz lub księgarka, którzy pomogą w poszukiwaniach, doradzą, zamówią, co trzeba. Kto z nas, kochających książki, nie lubi odwiedzać tych pełnych uroku miejsc, jakimi są małe księgarnie? A jednak wiele z nich znika z naszych miast, nie wytrzymując zderzenia z brutalnymi prawami rynku. Pandemia pogłębiła jeszcze tę, i tak już trudną, sytuację. Żeby dostrzec skalę zjawiska, warto spojrzeć na mapę Polski, stanowiącą część bloga Rezerwaty Książek, na którym Anna Karczewska opisuje z pasją niezależne księgarnie z całego kraju. Obok niebieskich i zielonych gwiazdek, oznaczających prężnie działające punkty, w wielu miejscach widnieje czerwony symbol trupiej czaszki – smutny znak, że staliśmy się ubożsi o kolejne miejsce, w którym można było nie tylko kupić dobrą książkę, lecz często także porozmawiać o niej czy spotkać się z jej autorem. – Dla mnie szczególnie bolesny był fakt zamykania księgarń w Krakowie, które – odkąd pamiętam – związane były z miastem – wyznaje prof. Krzysztof Koehler, zastępca dyrektora Instytutu Książki. – W tamte miejsca zawsze się chodziło, choć nie zawsze miało się wystarczające środki, by obkupić się w książki. To się na szczęście zmieniło dzięki rozsądnej polityce miasta – dodaje prof. Koehler.

Dostępne jest 25% treści. Chcesz więcej? Wykup dostęp do całego materiału. Cena 1,23.

Wykupuję
Wykup dostęp do całego wydania:
GN 36/2021 . Cena 3,99.

Wykupuję.
i czytaj nawet 10 tekstów za darmo.
Szczegóły znajdziesz TUTAJ.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego

 

Zobacz także