Nowy numer 37/2021 Archiwum

Indonezja. W lipcu na COVID umierało ponad 100 dzieci tygodniowo

Według "New York Timesa", to najwyższy wskaźnik na świecie. Wiele z tych dzieci było w wieku poniżej 5 lat.

 

Te zgony, według lekarzy, podają w wątpliwość teorię, według której dzieci objęte są mniejszym ryzykiem zachorowania na COVID niż dorośli" - pisze Silvia Guzzetti w "Avvenire", największym włoskim dzienniku katolickim. W tej chwili w Indonezji trwa najcięższa fala zakażeń od początku rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dotyczy głównie wariantu Delta, który sieje spustoszenie w Azji Południowo-Wschodniej.

"Liczby w naszym kraju są najwyższe na świecie" - potwierdził dr Aman Bhakti Pulungan, szef Stowarzyszenia Pediatrów Indonezyjskich. "Indonezja, w sumie z 3.166.505 zakażeniami i 83.279 zgonami oraz 50 tys. nowymi zakażeniami i 1566 zgonami zarejestrowanymi w piątek stała się w ten sposób nowym epicentrum COVID-19, prześcigając Indie i Brazylię w liczbie dziennych przypadków" - pisze S. Guzzetti. Dodaje, że - według ekspertów - dane rzeczywiste są dużo wyższe, gdyż w kraju wykonuje się ograniczoną liczbę testów.

Według niektórych raportów opublikowanych przez stowarzyszenie pediatrów, aż o 12,5 proc. wzrosła liczba zakażeń wśród dzieci w stosunku do poprzednich miesięcy. Ponad 150 dzieci zmarło w tygodniu pomiędzy 12 a 18 lipca, z których połowa miała mniej niż 5 lat. Z danych zbiorczych wynika, że na COVID w Indonezji zmarło ponad 800 dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat, z czego większość w ostatnim miesiącu.

Przyczyny nie są jasne. Ale wśród nich podkreśla się m.in. słabe wyszczepienie. Tylko 16 proc. Indonezyjczyków przyjęło jedną dawkę szczepionki, a jedynie 6 proc. jest zaszczepionych w pełni. Wiele zmarłych dzieci żyło w bardzo złych warunkach sanitarnych, a ponadto szpitale, które są w tej chwili przeciążone, nie są wyposażone w sprzęt do ratowania najmłodszych.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama