Nowy numer 39/2023 Archiwum

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

Jutro w całym Kościele po raz pierwszy będziemy obchodzić ustanowiony przez Papieża Franciszka Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Motywując swą decyzję Ojciec Święty podkreślił, że zbyt często zapomina się o tych osobach, które strzegą naszych korzeni, są ogniwem łączącym różne pokolenia i przekazują młodym doświadczenia życia i wiary.

Papież zachęcił też, by nie tylko w tym dniu, dziadkowie spotykali się z wnukami. „Dziadkowie, stając przed wnukami, będą marzyli, a młodzi, czerpiąc siłę od nich, będą szli naprzód” – podkreślił Franciszek. Na znaczenie tych spotkań wskazują Dario i Laura Granata. Są małżeństwem od 53 lat, mają trzy córki i sześcioro wnuków w wieku od dwóch do dwudziestu lat. Mówi Laura Granata:

„Jesteśmy przekonani, że możemy przekazać naszym wnukom Ewangelię jeśli razem z nimi będziemy nią żyć na co dzień, a nie tylko przy okazji sporadycznych spotkań. To przynosi owoce. Najstarszy z wnuków lubi dzielić się z nami książkami, które czyta. Gdy rozmawialiśmy z nim o Pascalu, mogliśmy przy okazji podzielić się również osobistym doświadczeniem wiary. To są piękne i budujące chwile – mówi Radiu Watykańskiemu Laura Granata. – Trudnym czasem była pandemia, gdy nie mogliśmy się spotykać, pozostawały tylko rozmowy telefoniczne. Papież ogłaszając ten dzień zaakcentował właśnie tę konieczność spotkań dziadków z wnukami. Naprawdę widzimy, że możemy dawać im nie tylko swą wiedzę i doświadczenie, ale dodawać sił w ich codziennych wyborach, nawet tych najmniejszych. Dzielimy się też naszą wiarą i naszym zaangażowaniem na rzecz pomocy rodzinom w Ziemi Świętej. To, co tam robimy zainteresowało nasze starsze wnuki, do tego stopnia, że wraz z nami zapragnęli tam pojechać. Było to wspaniałe rodzinne doświadczenie, które zrodziło się z naszych opowieści.“

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, który będzie obchodzony w całym Kościele co roku w czwartą niedzielę lipca, blisko uroczystości świętego Joachima i Anny, dziadków Jezusa. 

Ustanowiony przez Papieża Franciszka Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych ma przypominać nam, że marginalizacja osób w podeszłym wieku jest szkodliwa dla całego społeczeństwa – uważa abp Fabio Dal Cin. Papieski delegat ds. sanktuarium w Loreto podkreśla, że jedną z najbardziej kluczowych spraw dla współczesnych społeczeństw jest konieczność przywrócenia więzi między młodzieżą a starszymi pokoleniami.

Pandemia znacznie osłabiła więzi międzypokoleniowe i sprawiła, że wiele osób w podeszłym wieku stało się jeszcze bardziej samotnych. „Ta samotność zabija prawie tak jak Covid, dlatego teraz jest najlepszy czas, żeby poświęcić osobom starszym szczególną uwagę” – powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim abp Dal Cin. 

„Dziadkowie Jezusa, Joachim i Anna, nie byli postronnymi widzami, ale gorliwymi współpracownikami Boga w realizacji zbawczego planu, żywymi przykładami wiary, wytrwałości i modlitwy. Dlatego nie możemy zapomnieć o starszych, być wobec nich obojętnymi. Nie dajmy się pochłonąć pracy i licznym obowiązkom na tyle, aby o nich zapomnieć – powiedział abp Fabio Dal Cin. – Dziadkowie z reguły nie patrzą tak często na zegarek i mogą swoim wnukom dać coś najcenniejszego – swój czas i mądrość. Podobnie było z Joachimem i Anną, którzy zapewne swoją postawą ułatwili Maryi zgodę na przyjęcie Bożych planów objawionych jej przez Anioła. Dziś także to najczęściej osoby starsze przekazują wiarę wnukom i swoim świadectwem pomagają młodym ludziom odpowiedzieć pozytywnie na Boże powołanie.“

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast