Nowy numer 11/2024 Archiwum

Późny wiek – nowe zaproszenie

Papież ustanowił Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych.

Kto to powiedział, że zaawansowany wiek jest czasem schyłku, zaniku aktywności i smutnego czekania na odejście? Powiedzcie to Abrahamowi. On i Sara zbliżali się do setki, gdy otrzymali „dziecko obietnicy” – Izaaka. I wtedy dopiero w ich życiu „zaczęło się dziać”. Powiedzcie to Mojżeszowi, którego jako osiemdziesięciolatka Bóg oderwał od pasania owiec w Madianie i posłał z misją wyzwolenia ludu Izraela. Powiedzcie to Symeonowi i prorokini Annie, których w ostatnich dniach życia spotkało największe szczęście, gdy na własne oczy ujrzeli Mesjasza, „światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Izraela”. Powiedzcie to wielu patriarchom i prorokom, którym późny wiek jedynie dodał doświadczenia i autorytetu, a których na pewno nie skłonił do abdykacji z życia.

Dostępne jest 30% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka