Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Sygnały zwiastujące udar mogą pojawić się już 10 lat wcześniej

Badania przeprowadzili holenderscy naukowcy analizując dane medyczne blisko 15 tys. pacjentów.

Badacze z Centrum Medycznego Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie prowadzili badania wśród 14 712 osób, od których informacje zdrowotne gromadzone były w latach 1990-2018. Czymś co zwróciło ich uwagę było osłabienie funkcji poznawczych w okresie poprzedzającym udar. W badanej grupie udar wystąpił u blisko 1700 pacjentów. W porównaniu z pozostałymi analizowanymi przypadkami objawy pogorszenia funkcji poznawczych i problemów w codziennym funkcjonowaniu pojawiały się już w okresie 10 lat przed wystąpieniem epizodu. Każdą osobę z udarem porównywano z trzema osobami bez udaru w podobnym wieku i tej samej płci. 

Pod lupę brano takie funkcje jak koncentrację, funkcje językowe, uczenie się i zapamiętywanie. Prócz wymienionych funkcji poznawczych sprawdzano czas reakcji, koordynację i sprawność ruchową oraz występowanie trudności w wykonywaniu codziennych czynności.

Osoby z zaburzeniami poznawczymi i funkcjonalnymi mogą być zatem bardziej narażone. Postępujące pogorszenie funkcji poznawczych i pojawienie się problemów w codziennym funkcjonowaniu sugeruje, że uszkodzenia spowodowane takimi czynnikami jak choroba małych naczyń mózgowych, neurodegeneracja czy stan zapalny, mogą akumulować się w mózgu już lata przed wystąpieniem epizodu” – piszą autorzy badania na łamach czasopisma Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry”.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama