Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Igrzyska wyjątkowe

Olimpiada, podobnie jak całe nasze życie od półtora roku, odbywać się będzie w cieniu pandemii. Na trybunach nie będzie kibiców. Na kilka tygodni przed inauguracją igrzysk japoński rząd wprowadził stan wyjątkowy.

Nowożytne letnie igrzyska olimpijskie odbywają się co cztery lata, zawsze w roku przestępnym. Trzy razy zostały odwołane (w latach 1916, 1940 i 1944) z powodu wojen światowych. Nigdy jednak jeszcze się nie zdarzyło, by przesunięto je na inny rok. Dopiero pandemia koronawirusa wymusiła takie rozwiązanie i igrzyska z 2020 roku odbędą się teraz. Olimpiada w Tokio będzie wyjątkowa również z innego powodu. Po raz pierwszy w historii sportowcy rywalizować będą bez publiczności. Początkowo planowano, że na trybuny nie będą wpuszczani zagraniczni kibice, a miejscowi zapełnią połowę miejsc. Wzrost liczby zachorowań na COVID-19 w Japonii spowodował jednak w ostatniej chwili zaostrzenie przepisów.

Dostępne jest 17% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa

Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”

Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.

Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl
Więcej artykułów Leszka Śliwy