Nowy numer 17/2024 Archiwum

Nasilają się porwania uczniów w Nigerii, ludzie modlą się za uprowadzonych

W piątek w Damishi w stanie Kaduna w północnej Nigerii dziesiątki członków wspólnoty baptystycznej wyszło do wspólnej modlitwy łącząc się z rodzinami ponad 121 uczniów porwanych w poniedziałek przez grupę bandytów z Betel Baptist High School w Damishi.

Members of the Baptist community comfort families of 121 students kidnapped in Nigeria
No Comment TV

Był to trzeci atak w stanie Kaduna w ciągu tylko jednej doby. W tym czasie 136 uczniów, porwanych sześć tygodni wcześniej ze szkoły w Tegina w stanie Niger, wciąż pozostaje w niewoli, podobnie jak uprowadzeni trzy tygodnie wcześniej z Birnin-Yauri (stan Kebbi).

Ostatnie porwanie w Damishi to siódmy taki incydent w tym roku. Blisko tysiąc uczniów padło ofiarami procederu od grudnia 2020. Porwania dokonują zbrojne grupy żądające okupu.

One Dead, Four Rescued As Troops Engage Kidnappers Of Birnin Yawuri Students
TVC News Nigeria

Poniedziałkowy atak został przeprowadzony przez grupę uzbrojonych mężczyzn, którzy zaatakowali szkołę, oddając strzały do dwóch ochraniarzy, starających się bronić dzieci. Atak był czwartym masowym porwaniem w stanie Kaduna w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Rodzice porwanych dzieci z Damishi, których obwiniają rząd za nieadekwatne działania i brak kompetencji wobec ostatnich wydarzeń. Wskazują, że nie widzą oni "żadnej ochrony", a raczej "brak działań ze strony rządu" - cytuje reakcje rodziców serwis africanews.

W ocenie pastora Johna Josepha Hayab, jednego z założycieli szkoły w Damishi i dyrektora Christian Association Nigeria w Kadunie, którego syn uciekł przed bandytami, „rząd musi się obudzić i poważnie potraktować kwestie bezpieczeństwa. To nie tylko w Kadunie, lecz w całym kraju ludzie zostali porwani, zabici. Czy tylko w tym kraju ginie 30, 20, 10 osób i nikt nie czuje bólu i nic nie jest z tym robione?" - pyta z wyrzutem.

W ostatnim czasie wiele szkół w północnej Nigerii zostało zmuszonych do zamknięcia, ponieważ władze nie są w stanie odpowiednio ich chronić.

Sytuację komentuje na twiterze m.in. jeden senatorów, Shehu Sani, zauważając, że kiedy porywacze studentów z Uniwersytetu Greenfield w Chikun w stanie Kaduna (do wydarzenia doszło 20 kwietnia b.r.) otrzymali prawie pół miliona dolarów jako okup, a obecnie porywacze uczniów Betel Baptist High School domagają się prawie równoważnej sumy, rodzice pozostają bezradni. "Gdzie jest ich rząd i gdzie jest ich kraj?" pyta polityk.

[Watch] Jubilations As Released Greenfield Students Reunite With Parents, Family Members
TVC News Nigeria

Masowe porwania dzieci ze szkół w północnej Nigerii nasilają się od 2014 roku, po uprowadzeniu przez Boko Haram 276 uczennic ze szkoły rządowej w Chibok w północno-wschodnim stanie Borno.

« 1 »

Krzysztof Błażyca

Z redakcją „Gościa" związany od roku 2006 r. Religioznawca, członek Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego. Autor książek „Tego drzewa nie zetniesz. Historie z czarami w tle" (zbiór reportaży z Tanzanii, Kenii, Zambii, Nigerii i Ugandy) oraz reportażu „Krew Aczoli. Dziesięć lat po zapomnianej wojnie na północy Ugandy", za który otrzymał Grand Prix Mediatravel 2017 w kategorii książka podróżnicza roku oraz Nagrodę Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego za najlepszą książkę roku 2017 o tematyce afrykanistycznej w kategorii publikacji popularno-naukowej. Autor wystaw fotograficznych ukazujących życie codzienne w krajach Afryki. Publikacje w „Misyjnych drogach", „Poznaj Świat", „Catholic Mirror" (Kenia), „Magazynie Familia", „Warto", „W drodze", „Almanachu Prowincjonalnym", „Tygodniku Powszechnym". Związany z organizacjami pomocowymi w Ugandzie i Kenii. Motto: „Pokochajcie Afrykę!" (kard Charles Lavigerie).

Kontakt:
krzysztof.blazyca@gosc.pl
Więcej artykułów Krzysztofa Błażycy