Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Bose obcasy

Takiego grobowca nie ma żadna kobieta w Europie. Zauważyli to nawet pątnicy z… Ameryki Południowej. W Trzebnicy trudno uwierzyć, że św. Jadwiga Śląska zmarła kilka wieków temu. Bosa księżna daje znać o sobie na każdym kroku. Szerokości geograficzne nie grają roli.

Nie tylko Niemcy i Polska – nawet Wenezuela i Meksyk żądają „przyłączenia do Śląska”. Tak można by w skrócie określić zasięg oddziaływania św. Jadwigi Śląskiej. Przywykliśmy do mówienia o „swoich” świętych – patronka Polski, Śląska, archidiecezji itp. – a przecież „prawo” do nich mają wierni Kościoła na całym świecie. I w przypadku św. Jadwigi Śląskiej jest to szczególnie widoczne. 

Zobacz galerię zdjęć

Patronka pojednania między narodami ma zresztą więcej uniwersalnych „patronatów”: podczas gdy u nas jest uznawana m.in. za patronkę budujących się kościołów, wierni z krajów latynoskich uważają ją za patronkę zadłużonych, a nawet szukających dachu nad głową. Dla jednych – niespełniona mniszka, którą zmuszono do porzucenia marzeń o habicie zakonnym i której kazano poślubić księcia Henryka (nazwanego później Brodatym). Dla innych – spełniona i oddana żona, która pozostała w duchu i czynie mniszką. W rzeczywistości aktywność życia Jadwigi Śląskiej – jako żony, matki, księżnej, upraszającej skutecznie u męża łaskę dla skazanych na śmierć, fundatorki dzieł charytatywnych i osoby żyjącej modlitwą, Eucharystią i własnoręcznie opatrującej rany ubogich – to solidna szkoła średniowiecznego feminizmu. Bez wysokich obcasów.

Dostępne jest 9% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny