Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Domowe burgery z grilla

Choć hamburger kojarzy się z fastfoodowym jedzeniem z popularnych sieciówek, ma długą historię. Podobno kotlety z siekanej ręcznie wołowiny były znane w Niemczech już w XV wieku.

Stamtąd przepis ten wraz z emigrantami trafił do Stanów Zjednoczonych. Burgery zadomowiły się w USA na dobre, przechodziły też różne transformacje. Na początku burger serwowany był na grubych grzankach bez dodatku sosów – tak zresztą do dziś podawany jest w Louis Lunch (New Haven), jednej z najstarszych restauracji serwującej burgery w USA. Zgodnie z tradycją podawane są one tam na chlebie tostowym z dodatkiem cebuli i pomidora. Wraz ze zmieniającymi się gustami kulinarnymi i modami burgery urozmaica się różnymi dodatkami i sosami. Można zjeść burgera z ryby, kurczaka czy w wersji wegetariańskiej – z jarzyn. Tradycyjny burger w bułce to dobra przekąska, którą można przygotować na grillu. Dobrze zrobiony nie wymaga sztućców ani talerzy i jest… zdrowy.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Leszczyńska-Rożek

Redaktorka działu „4 strony kobiety"

Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.

Kontakt:
Więcej artykułów Anny Leszczyńskiej-Rożek