Nowy numer 39/2023 Archiwum

Polak wikariuszem patriarchy Jerozolimy dla katolików języka hebrajskiego

Ks. Piotr Żelazko został mianowany wikariuszem patriarchy łacińskiego Jerozolimy dla katolików języka hebrajskiego w Izraelu.

Ponadto patriarcha abp Pierbattista Pizzaballa powołał na stanowisko duszpasterza migrantów Patriarchatu Łacińskiego w Jerozolimie niemieckiego benedyktyna o. Nikodema Schnabela z jerozolimskiego opactwa Dormitio. Z kolei 42-letni ks. Rafic Nahry został mianowany następcą wikariusza patriarchalnego ks. Hannah Kildaniego w Nazarecie.

Ks. Piotr Żelazko pochodzi z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Skończył studia biblijne w Rzymie i Jerozolimie. Ostatnio był proboszczem parafii św. Abrahama w Beer Szewie na pustyni Negew. W Izraelu jest kilkuset katolików języka hebrajskiego. Tworzą oni cztery wspólnoty: w Hajfie, w Beer Szewie, Jerozolimie i Tel Awiwie.

Inicjatorem duszpasterstwa katolików języka hebrajskiego był o. Daniel Rufeisen, karmelita pochodzenia żydowskiego z Polski. Jego dzieło kontynuował m.in. ks. Grzegorz Pawłowski, również kapłan pochodzący z rodziny żydowskiej w Polsce.

"Wymiana na stanowiskach głównych urzędów patriarchatu stała się konieczna zgodnie z prawem kanonicznym wraz z moim mianowaniem na patriarchę" – napisał abp Pizzaballa w liście do duchowieństwa i wiernych. Zaznaczył, że pandemia koronawirusa spowolniła proces decyzyjny, ale jednocześnie umożliwiła dokonanie dokładnego przeglądu dotychczasowej pracy.

Nowym wikariuszem Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy dla Palestyny i Miasta Świętego będzie dotychczasowy wikariusz patriarchalny dla Jordanii, bp William Shomali. Dotychczas urząd ten pełnił 76-letni biskup pomocniczy Giacinto-Boulos Marcuzzo, który odszedł na emeryturę. Wikariuszem w Ammanie będzie obecnie były dyrektor szkół Patriarchatu Łacińskiego w Palestynie o. Jamal Khadera, a jego miejsce zajmie ks. Yacoub Rafidi, który będzie także duszpasterzem w Ramallahu.

Nastąpią również zmiany personalne w seminarium Patriarchatu i w wielu parafiach. Nowo mianowani duszpasterze mają objąć stanowiska do 15 sierpnia. W przypadku innych urzędów nowe nominacje będą ustalane indywidualnie dla każdego przypadku. Abp Pizzaballa zapowiedział też szereg innych zmian osobowych w późniejszym terminie.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast