Nowy numer 09/2024 Archiwum

Uroczysta Msza św. z udziałem weteranów Gwardii Szwajcarskiej na Jasnej Górze

O wiarę, która niesie za sobą konkretne uczynki zaapelował generał klasztoru Ojców Paulinów, o. Arnold Chrapkowski.

Na początku liturgii paulin powitał w delegację Alumnów Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej wraz z ambasadorem Szwajcarii Jürg'iem Burii, która podczas trzydniowego pobytu w Polsce przybyła z pielgrzymką na Jasną Górę. Dodał, że obecni przed obliczem Matki Bożej byli gwardziści pełnili swoją służbę za pontyfikatu Jana Pawła II.

Nawiązując do niedzielnych czytań, generał klasztoru Ojców Paulinów zwrócił w homilii uwagę, że można znać Jezusa, podziwiać Jego naukę, ale w Niego nie uwierzyć, a nawet działać przeciwko Niemu. - W taki sposób stajemy się ludźmi niewierzącymi w praktyce naszego życia. A przecież nasza, chrześcijańska wiara w Boga polega na tym,  że człowiek bardziej ufa Bogu, niż swoim ludzkim planom i projekcjom - zaznaczył paulin.

Kaznodzieja podkreślił jeszcze jedną prawdę wynikającą z dzisiejszych czytań. - Izraelici odrzucili proroka Ezechiela, mieszkańcy Nazaretu - Jezusa, nic więc dziwnego, że i dziś, ten, kto przyjmuje Boga, kto działa według Bożych zasad, a nie ducha tego świata, spotyka się z krytyką, a niekiedy wręcz z agresją - powiedział.

Podkreślił, że słowo Boże stawia nam dziś bardzo ważne pytanie: „Czy jesteśmy gotowi, jeśli jest taka potrzeba narazić się dla Boga i dać świadectwo prawdzie, wbrew opinii większości? Jaka jest nasza wiara? Czy tylko pozorna, czy niesie za sobą konkretne skutki i uczynki?”. - O taką wiarę prośmy u Bożej Matki Maryi - zakończył.

Delegacja weteranów Gwardii Szwajcarskiej przybyła do Polski na zaproszenie Ambasady Szwajcarii w związku z jubileuszem jej 100.  rocznicy.

Po modlitwie Anioł Pański delegacja uda się na uroczysty obiad, a następnie zwiedzi jasnogórskie sanktuarium. Oficjalna wizyta delegacji byłych papieskich gwardzistów zakończy się modlitwą do Miłosierdzia Bożego o godz. 15. Pielgrzymka na Jasną Górę była ostatnim punktem trzydniowego pobytu 2-4 lipca delegacji Alumnów Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej w Polsce.

W jej skład wchodzą byli gwardziści, którzy pełnili służbę za pontyfikatu papieża Jana Pawła II: Lukas Schmucki,  przewodniczący Stowarzyszenia Alumnów Papieskich Gwardzistów Szwajcarskich (służba w Gwardii Szwajcarskiej w latach 1998-2001), Bernhard Messmer, kierownik Biura Informacji i Rekrutacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej (służba w Gwardii Szwajcarskiej w latach 1982-1984) oraz Dominik Aleksander Landert, absolwent inżynierii Politechniki w Zurychu (służba w Gwardii Szwajcarskiej w latach 2001-2003).

Wcześniej byli gwardziści spotkali się z seniorami w siedzibie Caritas Polska w Warszawie, gdzie wraz z Nestle Polska przekazali 95 paczek z żywnością i szwajcarskimi słodyczami. Weterani wzięli także udział w pikniku zorganzioawanym przez ambasadę.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy