Nowy numer 39/2023 Archiwum

Jasna Góra: Trwa modlitwa za polską szkołę

Na Jasnej Górze pod hasłem: „Ducha nie gaście” trwa 84. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców. Biorą w niej udział tylko przedstawiciele środowiska. Najważniejszym jej punktem będzie dziś Msza św. o godz.13.30 w Kaplicy Matki Bożej. Jej transmisja m.in. w Telewizji Trwam i w Radiu Jasna Góra.

Inaugurując modlitwę podczas Apelu Jasnogórskiego bp Piotr Turzyński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Krajowego Duszpasterstwa Nauczycieli i Wychowawców prosił, by Maryja pobłogosławiła troskę o przyszłe pokolenia, wyprosiła mądrość, aby przez programy, ale nade wszystko przez słowa i świadectwo życia, pedagodzy potrafili kształtować młodych na szlachetnych, mądrych i odpowiedzialnych ludzi, zdolnych podejmować ważne zadania w społeczności i zdolnych podążać za głosem Bożego powołania”.

- Wobec wielkich zranień młodych, wyzwań stawianych przez współczesny świat, trudności i napięć, wielu zagrożeń od strony wrogich chrześcijaństwu ideologii, uciekamy się do Ciebie Maryjo. Prowadź polską szkołę - modlił się podczas Apelu Jasnogórskiego bp Piotr Turzyński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Krajowego Duszpasterstwa Nauczycieli i Wychowawców na inaugurację pielgrzymki.

Bp Turzyński miłosiernym dłoniom Maryi powierzał nauczycieli, którzy z powodu koronawirusa odeszli w tym roku do Pana. Symbolicznie wspomniał Małgorzatę Kornecką, 52-letnią nauczycielkę z Miedzierzy i katechetę ks. Jarosława Grabkę z Libiszowa w diec. radomskiej. - Daj nam na ich miejsce nauczycieli z wielkim sercem, nauczycieli mądrych, oddanych młodym - prosił.

Przedstawiciel środowiska nauczycielskiego modlił się, by „Maryja uczyła pracujących w szkolnictwie radosnej służby, wierności mimo bólu i cierpienia, jedności także i przede wszystkim nauczycieli chrześcijańskich, z Kościołem”.

- Pobłogosław naszą troskę o przyszłe pokolenia. Wyproś nam u Boga mądrość, abyśmy przez nasze programy, ale nade wszystko przez świadectwo życia, przez słowa potrafili kształtować młodych na szlachetnych, mądrych i odpowiedzialnych ludzi, zdolnych podejmować ważne zadania w społeczności, zdolnych iść za głosem Bożego powołania, mądrych i szlachetnych, zdolnych budować trwałe więzi małżeńskie i rodzinne. Pod Twoją obronę uciekamy się Maryjo - prosił delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Krajowego Duszpasterstwa Nauczycieli i Wychowawców.

W wieczornej modlitwie inaugurującej pielgrzymkę nauczycieli udział wziął Przemysław Czarnek, minister Edukacji i Nauki oraz przedstawiciele kuratoriów oświaty.

Pielgrzymki polskich nauczycieli na Jasną Górę trwają nieprzerwanie od 1937r.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast