Nowy numer 5/2023 Archiwum

Komisja ds. pedofilii: Prezentacja Biura Delegata KEP - krokiem w dobrą stronę

Prezentacja Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży jest krokiem w dobrą stronę; każde podkreślanie odpowiedzialności sprawców czynów pedofilskich zwiększa szanse na zapobieganie dalszemu krzywdzeniu dzieci - oświadczyła w poniedziałek Państwowa Komisja ds. Pedofilii.

"Państwowa Komisja liczy na dobrą współpracę z KEP w sprawie wyjaśniania zjawiska wykorzystania seksualnego" - dodano komunikacie komisji.

W poniedziałek Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował wyniki kwerendy dotyczącej wykorzystywania seksualnego osób małoletnich. W raporcie podano, że w od 1 lipca 2018 r. do 31 grudnia 2020 r. do diecezji oraz zakonów męskich wpłynęło 368 takich zgłoszeń. Sprawy te dotyczyły lat 1958-2020. Spośród nich 10 proc. uznano za niewiarygodne, 51 proc. jest w trakcie badania, a 39 proc. uznano za potwierdzone lub uwiarygodnione.

"Mogę to powiedzieć z czystym sercem, że wszystkie te sprawy, które powinny być zgłoszone, zostały zgłoszone organom ścigania" - powiedział kierownik biura delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotr Studnicki podczas tej prezentacji.

Państwowa Komisja ds. Pedofilii w komunikacie opublikowanym na swej stronie poinformowała, że "zapoznała się z kwerendą dotyczącą wykorzystywania seksualnego małoletnich w polskim Kościele, przedstawioną podczas konferencji Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego".

Jak zaznaczyła "wyniki zaprezentowanej kwerendy zostały poszerzone - w porównaniu do badań przedstawionych w marcu 2019 r.".

"Przydatność przedstawionych danych dla diagnostyki wykorzystywania seksualnego dzieci w środowisku kościelnym będzie jednak można ocenić dopiero po otrzymaniu informacji o metodologii badania, m.in. o narzędziach, procedurze czy sposobie zbierania danych" - zastrzeżono w komunikacie.

"Prezentacja Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży jest krokiem w dobrą stronę, gdyż każde podkreślanie odpowiedzialności sprawców czynów pedofilskich zwiększa szanse na odpowiednie zadośćuczynienie osobom pokrzywdzonym i na zapobieganie dalszemu krzywdzeniu dzieci" - podkreśliła jednocześnie komisja.

W prezentacji, która odbyła się w siedzibie Katolickiej Agencji Informacyjnej w Warszawie, wziął udział prymas Polski abp Wojciech Polak. "Chciałbym zwrócić się do osób skrzywdzonych i do wszystkich zgorszonych złem w Kościele jeszcze raz prosząc o przebaczenie" - powiedział abp Polak.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama