Nowy numer 30/2021 Archiwum

Hiszpański Kościół wesprze organizację Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie

Kościół katolicki w Hiszpanii wesprze organizację Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Lizbonie w 2023 roku - ogłosiła w środę Konferencja Episkopatu tego kraju.

Jak poinformował biskup Kartageny Jose Manuel Lorca Planes, władze Kościoła w Hiszpanii zamierzają aktywnie uczestniczyć w organizacji najbliższej edycji ŚDM, które są największym spotkaniem młodych katolików. W imprezie tradycyjnie już zaplanowano udział papieża.

"Jest bardzo prawdopodobne, że podczas tzw. dni w diecezjach, poprzedzających główne uroczystości ŚDM, część pielgrzymów zostanie przyjęta na terenie Hiszpanii, szczególnie w diecezjach sąsiadujących z Portugalią" - powiedział bp Lorca Planes.

Biskup Kartageny wskazał, że wraz z utrzymującymi się restrykcjami sanitarnymi związanymi z pandemią Covid-19, w tym limitami dotyczącymi liczby uczestników modlitw w kościołach, "strona portugalska może mieć kłopoty". "Portugalczycy są zainteresowani współpracą i wymianą doświadczeń z nami w organizacji ŚDM" - dodał hiszpański biskup, przypominając, że w 2011 roku wydarzenie to odbyło się w aglomeracji Madrytu.

W połowie czerwca Konferencja Episkopatu Portugalii potwierdziła katolickiej Agencji Ecclesia, że biskupi Hiszpanii zgłosili swoją gotowość do wsparcia organizatorów ŚDM w Lizbonie w przygotowaniu tego wydarzenia.

Najbliższa edycja organizowanych z inicjatywy św. Jana Pawła II ŚDM miała odbyć się w Lizbonie w 2022 roku. W związku z pandemią Covid-19 Watykan w porozumieniu z portugalskimi biskupami przełożył jednak to wydarzenie na 2023 rok.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama