Nowy numer 48/2023 Archiwum

Niezapomnianym z Michniowa

12 lipca w Michniowie zostanie otwarte Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich. Będzie ono ważnym znakiem pamięci, przypominającym wojenną tragedię setek polskich wsi.

W europejskich, ale także w polskich podręcznikach historia Michniowa nie istnieje. Symbolem niemieckiego barbarzyństwa w czasie II wojny światowej są spalone wsie w innych krajach – czeskie Lidice czy francuskie Oradour- -sur-Glane. O tragedii Michniowa pamiętali przez lata jedynie jego mieszkańcy, którzy co roku zbierali się przy grobie ofiar pacyfikacji. Dopiero w lipcu 1993 r. odsłonięto pomnik Pieta Michniowska, autorstwa Wacława Staweckiego. W 2009 r. zapadała decyzja o budowie nowej przestrzeni muzealnej i po 12 latach prace zostały wreszcie ukończone. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich, które jest oddziałem Muzeum Wsi Kieleckiej, zostanie otwarte 12 lipca, w Dzień Pamięci Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, ustanowiony w rocznicę pacyfikacji Michniowa. Zakończenie budowy, która kosztowała 40 mln zł, było możliwe dzięki wsparciu budżetu samorządowego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dostępne jest 15% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego