Nowy numer 24/2021 Archiwum

Drużyna uchodźców weźmie udział w igrzyskach olimpijskich w Tokio

W Letnich Igrzyskach Olimpijskich, które za miesiąc rozpoczną się w Tokio, weźmie udział także drużyna uchodźców z różnych krajów. W 29-osobowym zespole największą grupę stanowią osoby, które znalazły schronienie w Niemczech – ogłosił 8 czerwca w Berlinie Urząd Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR).

„Zawodnicy będą walczyć o medale w 12 dyscyplinach sportowych, a ich udział będzie mocnym znakiem nadziei i solidarności, zwróci jednocześnie uwagę na los 80 milionów osób wypędzonych na świecie” – powiedział wysoki komisarz ONZ ds. uchodźców Filippo Grandi. Jest on jednocześnie wiceprzewodniczącym Olimpijskiej Fundacji Uchodźców.

Będzie to drugi występ przedstawicieli tej grupy ludzi w igrzyskach olimpijskich: po raz pierwszy 10-osobowa drużyna uchodźców wystartowała w Rio de Janeiro w 2016 roku.

Siedmioro członków reprezentacji olimpijskiej trafiło do Niemiec. Są to: dżudoka Ahmad Alikaj, pływaczka Alaa Maso, karateka Wael Shueb, bokser Wessam Salamana oraz pływaczka i ambasadorka UNHCR Yusra Mardini, która już występowała w Rio de Janeiro – wszyscy z Syrii. W drużynie znaleźli się są też dwie osoby z Iranu: specjalistka taekwondo Kimia Alizadeh Zenozi i kajakarz Saeid Fazloula. „Zawodnicy ci są uosobieniem godności i dążeń ponad 80 milionów ludzi na całym świecie, wyrwanych ze swych ziem rodzinnych przez wojny i prześladowania” – podkreślił przedstawiciel UNHCR.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze