Nowy numer 17/2024 Archiwum

Życie jak arcydzieło

Na wystawie w Zamku Królewskim papieską biografię opowiadają nie tylko liczne dokumenty, rękopisy, zdjęcia czy stroje, ale także sztuka, nierozerwalnie spleciona z życiorysem Karola Wojtyły. A przede wszystkim siedem arcydzieł z Watykanu, które dały tytuł tej niezwykłej ekspozycji.

Wystawa „Arcydzieła z Watykanu”, poświęcona Janowi Pawłowi II, miała przed rokiem otworzyć obchody stulecia narodzin papieża Polaka, jednak pandemia koronawirusa pokrzyżowała te plany. Ostatecznie więc oglądamy ją w salach Biblioteki Królewskiej rok później, jako symboliczne zamknięcie tychże obchodów. Warto się pospieszyć, bo będzie czynna tylko do 13 czerwca. – Poczuwaliśmy się do tego, żeby taką wystawę przygotować, bo papież odwiedzał zamek dwukrotnie – opowiada kurator Beata Gadomska. – Raz w 1987 r., gdy spotykał się m.in. z Wojciechem Jaruzelskim, a potem już w wolnej Polsce, w 1991 r., podczas spotkania z Lechem Wałęsą i nowymi władzami. Drugi powód stworzenia ekspozycji był taki, że w naszych zbiorach znajdują się dary, które Jan Paweł II przywiózł do Polski, np. XVI-wieczny portret kardynała Stanisława Hozjusza, współprzewodniczącego Soboru Trydenckiego, czy piękny XVIII-wieczny kielich, wykonany przez jednego z najlepszych złotników tego okresu – Bartolomea Boroniego.

Dostępne jest 34% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego