Nowy numer 24/2021 Archiwum

Sondaż: Kto zyskał i kto stracił na głosowaniu nad unijnym Funduszem Odbudowy?

Czy bardziej opłacało się głosowanie Lewicy "za" czy opór Koalicji Obywatelskiej?

Z sondażu przeprowadzonego przez pracownię United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" dowiadujemy się, że Polacy zdecydowanie korzystniej oceniają te ugrupowania, która zagłosowały bez wahania za ratyfikacją unijnego Funduszu Odbudowy. 

Aż 47,5 procent badanych uznało, że najwięcej na tym głosowaniu zyskało Prawo i Sprawiedliwość. 23,5 proc. badanych wskazała na sukces Lewicy, spośród tej grupy tylko niewielki odsetek stanowią wyborcy tego ugrupowania. 9,1 proc. badanych wskazało na Porozumienie Jarosława Gowina, a 7,9 proc. na PSL. Żadnej z pozostałych partii nie wskazało więcej niż 3,9 proc. ankietowanych. 

W pytaniu o ugrupowania, które straciły na tym głosowaniu, zdecydowanie najwyższy wynik zanotowała Koalicja Obywatelska. To ugrupowanie wskazało aż 38 proc. badanych. Zdaniem 15,2 proc. straciła Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry, a podium w tej klasyfikacji zamyka Lewica (10,8 proc.). Blisko wyniku Lewicy są też Konfederacja (8,7 proc.) i PSL (8,1 proc.). 

Wyniki badania United Surveys pokazują jak na dłoni, że Koalicja Obywatelska padła ofiarą własnej retoryki "żadnych rozmów z PiSem". Kiedy doszło do głosowania nad zgodą na zatwierdzenie unijnych środków na odbudowę po pandemii, KO jako najbardziej chyba prounijna partia w Polsce znalazła się w potrzasku - każde rozwiązanie było tu dla ugrupowania Borysa Budki i Rafała Trzaskowskiego złe. Poparcie projektu oznaczałoby złamanie twardego negowania wszystkiego, co robi partia rządząca. Jednak głosowanie przeciw lub wstrzymujące się wystawia główną partię opozycyjną na śmieszność, w sytuacji, gdy jeszcze jesienią jej politycy ostro krytykowali PiS za twarde negocjacje z Brukselą i grożenie zawetowaniem unijnego budżetu. Sam Borys Budka zapowiadał wtedy, że jeśli dojdzie do głosowania za unijnymi pieniędzmi dla Polski, KO zagłosuje "za".

W sytuacji niekonsekwentnych działań KO na nowego lidera opozycji wyrasta ugrupowanie Polska 2050 Szymona Hołowni. Ruch zainicjowany przez byłego prezentera telewizyjnego jeszcze jesienią uzyskiwał średni wynik sondażowy dwukrotnie niższy niż KO. Od tego czasu jednak systematycznie ta różnica była niwelowana, a od dwóch miesięcy to Polska 2050 wyprzedza KO w większości sondaży, a dystans między tymi ugrupowaniami rośnie. Głosowanie nad unijnymi funduszami raczej jeszcze bardziej przyspieszy ten proces.

 

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama