Nowy numer 24/2021 Archiwum

Francja: Siedem osób zginęło w dwóch lawinach w Alpach

Siedem osób zginęło w sobotę w dwóch lawinach we francuskich Alpach, w departamencie Sabaudii. Władze ostrzegają o wciąż wysokim ryzyku zejścia kolejnych lawin i odradzają wychodzenie w góry. Od początku sezonu we Francji w lawinach zginęło 35 osób.

Pierwsza lawina około południa uderzyła w dwie grupy liczące łącznie pięciu turystów w okolicach miejscowości Valloire u podnóża góry Col du Galibier. Zginęło czworo z nich. Ratownikom, którym w akcji towarzyszyły dwa helikoptery i psy szkolone do poszukiwań ludzi zasypanych przez lawiny, udało się uratować jedną osobę.

Druga lawina zeszła około godz. 14 w pobliżu liczącego 3779 m szczytu Mont Pourri, 150 km na północny wschód od miejsca pierwszej tego dnia katastrofy. Lokalne władze potwierdziły, że w tej lawinie zginęły trzy osoby.

Zagrożenie lawinowe we francuskich Alpach jest wysokie z powodu obfitych opadów śniegu w ostatnich dniach, po których przyszło obniżenie temperatury. Pokrywa śnieżna jest więc niestabilna, a lawina może zejść samoistnie lub po przejściu po śniegu turysty lub narciarza - ostrzegała już w piątek lokalna prefektura.

Po sobotnich lawinach władze określiły prawdopodobieństwo zejścia kolejnych jako "szczególnie wysokie" i zaapelowały o powstrzymanie się od wychodzenia w góry.

W poniedziałek 26 kwietnia pięć osób zginęło w dwóch lawinach w departamentach Izery i Alp Wysokich. Od początku sezonu zimowego 2020-21 we francuskich górach w lawinach zginęło 35 osób. W poprzednich sezonach ofiar było 12 i 13.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama