Nowy numer 5/2023 Archiwum

Ryzyko zakrzepicy? Jeśli ktoś nie zostanie zakwalifikowany do szczepienia jednym preparatem, będzie się mógł zapisać na szczepienie innym

Formularz kwalifikacyjny, wypełniany przed szczepieniem, został dostosowany do ewentualnego ryzyka. Jeśli dana osoba nie zostanie zakwalifikowana do szczepienia, wówczas będzie mogła zapisać się na szczepienie innym preparatem - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister na konferencji prasowej był pytany, czy - w związku z doniesieniami o możliwych skutkach ubocznych niektórych szczepionek - lekarze mogą decydować o tym, jakim preparatem dana osoba powinna być zaszczepiona.

Niedzielski przypomniał, że Europejska Agencja Leków cały czas podkreśla przewagę korzyści nad ryzykiem stosowania szczepionki AstraZeneca.

"Dostosowaliśmy do tego ryzyka formularz kwalifikacyjny, w którym jest wyraźne wskazanie, że jeżeli mamy do czynienia z ryzykiem zakrzepicy, czyli że takie epizody wcześniej się zdarzały, czy z chorobą związaną z małopłytkowością, to takie osoby muszą przejść pogłębioną rozmowę" - powiedział minister. Dodał, że jeśli w efekcie takiej konsultacji dana osoba nie zostanie zakwalifikowana do szczepienia, wówczas będzie mogła zapisać się na szczepienie innym preparatem.

"Generalnie lekarze mają takie prawo, ale muszą to robić w ramach obowiązujących przepisów" - zaznaczył.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze