Nowy numer 48/2022 Archiwum

NFZ przedstawi w przyszłym tygodniu uzupełnioną mapę punktów szczepień

Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawi w przyszłym tygodniu mapę punktów szczepień uzupełnioną o propozycje samorządów; musimy równomiernie dopasować punkty do potrzeb - poinformował w piątek szef KPRM Michał Dworczyk.

Podczas konferencji prasowej Dworczyk przypomniał, że szczepienia realizowane są w ponad 6,5 tys. punktów.

"Tym wszystkim osobom, dzięki którym to jest możliwe, za ich pracę, poświęcenie, za stres z tym związany, trzeba podziękować" - powiedział. Dodał, że dużym obciążeniem dla tych osób były zmiany wynikające z niedotrzymywania terminów dostaw przez producentów szczepionek.

Dworczyk powiedział, że szczepionek nadal jest za mało, w efekcie czego system szczepień w Polsce wykorzystuje poniżej 40 proc. swoich możliwości. Oznacza to, że gdyby dostaw było więcej, wówczas można byłoby wykonywać dwukrotnie więcej szczepień w już działających punktach.

Szef KPRM poinformował, że w ostatnich dniach samorządy za pośrednictwem wojewodów przekazały informacje o możliwości utworzenia nowych punktów szczepień.

"Wpłynęło kilkaset propozycji z całego kraju tworzenia takich dodatkowych punktów, a więc do tej liczby 6,5 tysiąca już istniejących, kilkaset punktów na pewno dołączy" - powiedział. Poinformował, że te propozycje są obecnie analizowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

"Na początku przyszłego tygodnia NFZ pokaże uzupełnioną mapę punktów szczepień" - podał. Poinformował, że celem tych działań jest dostosowanie mapy punktów szczepień do potrzeb populacji na danym obszarze.

Wyjaśnił, że w niektórych miejscach w Polsce obecnie jest dużo punktów i mimo ograniczeń w dostawach nie ma problemu z zapisaniem tam seniorów na szczepienia jeszcze w kwietniu. Dodał, że jest dużo miejsc, które nie szczepią zgodnie ze swoimi możliwościami ze względu na brak szczepionek. Wskazał, że przykładem może być Warszawa, Wrocław, Gdańsk i Katowice.

"W samej Warszawie to jest 285 funkcjonujących punktów szczepień, które wykorzystują niecałe 40 procent swoich możliwości ze względu na brak szczepionki" - powiedział.

Zaznaczył, że są jednak w Polsce również takie powiaty i miasta, w których przyspieszenie szczepień byłoby niemożliwe nawet przy zapewnieniu dodatkowych preparatów. Dzieje się tak dlatego, że w tych miejscach punkty szczepień działają gównie w małych POZ-ach, które poza tym prowadzą również codzienną działalność medyczną. Dworczyk wskazał, że nowe punkty będą tworzone przede wszystkim w takich miejscach.

"Musimy równomiernie dopasować punkty szczepień do potrzeb i rozmieszczenia ludności w kraju" - dodał.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze