Nowy numer 11/2024 Archiwum

Francuskie „mea culpa”

Francja uznaje swoją odpowiedzialność za ludobójstwo w Rwandzie. Robi to w momencie, gdy sami zainteresowani mają już tę traumę przepracowaną i nie tracą czasu na rozważanie, kto z sąsiadów jest wrogiem

Prezydent Francji François Mitterrand i administracja Pałacu Elizejskiego „nie chcieli o niczym wiedzieć”. Tak można w skrócie podsumować konkluzje z raportu przygotowanego przez specjalną komisję historyczną, powołaną 2 lata temu przez Emmanuela Macrona. Komisja została utworzona w 25. rocznicę ludobójstwa w Rwandzie i poza naturalnym wołaniem o sprawiedliwość i prawdę historyczną jej tłem są również zabiegi Paryża, by ułożyć dobrze stosunki polityczne i gospodarcze z obecnym prezydentem Rwandy. Paul Kagame podczas wojny domowej jako lider Rwandyjskiego Frontu Patriotycznego (reprezentującego Tutsi) był wrogiem dla wspieranych przez Francję Hutu. A że konkurencja do inwestycji w dzisiejszej Rwandzie jest poważna – Stany Zjednoczone – również naciski francuskiego biznesu skłoniły Macrona do wyjścia naprzeciw oczekiwaniom rwandyjskiego prezydenta.

Dostępne jest 7% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny