Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Dziękuję ci, synek

O miłości do mamy, odchodzeniu i z martwych wstawaniu opowiada ks. Roman Siatka MSF.

Barbara Gruszka-Zych: Ledwie były święta Bożego Narodzenia, a już Wielkanoc. Jak niedaleko od urodzin do śmierci, ale i zmartwychwstania.

Ks. Roman Siatka:
W Piśmie Świętym czytamy, że życie nieustannie przeplata się ze śmiercią, dobro ze złem, sukces z porażką. Podobnie jest u mnie. Po chwilach radości w rodzinie z powodu przyjścia na świat dziecka nastały smutek i żałoba. Pół roku temu zmarł mój tata, a miesiąc temu – mama. Ich odejście w tak krótkim czasie było bolesne. Widać Bóg miał jednak dla mnie inny plan – chce mnie dalej poprowadzić już bez ziemskich rodziców.

Czytając rodowód Jezusa w Biblii, uświadamiamy sobie, że stale trzeba się zaprawiać w przemijaniu.

Tak, ale nie jesteśmy w tym ani pierwsi, ani sami. Życie ciągle uczy nas czegoś nowego, a my uczymy innych. Może się okaże, że moje trudne doświadczenie będzie dla kogoś pomocne za 20 lat? W Biblii wśród informacji o przemijających pokoleniach jest też Dobra Nowina, że narodzi się Zbawiciel, w którym śmiertelni znajdą pełnię istnienia. Bo życie stale się zmienia, ale nigdy się nie kończy.

Kto tak poważnie o tym myśli?

Niestety, niewielu. Ludzie troszczą się o dobrą pracę, dobry dom, dobrą pensję, dobre auto. Kiedy im mówię o przygotowaniu do dobrej śmierci, nie chcą słuchać, twierdzą, że to ich nie dotyczy. Mówienie o śmierci psuje im humor.

Dostępne jest 15% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Barbara Gruszka-Zych

od ponad 30 lat dziennikarka „Gościa Niedzielnego”, poetka. Wydała ponad dwadzieścia tomików wierszy. Ostatnio „Nie chciałam ci tego mówić” (2019). Jej zbiorek „Szara jak wróbel” (2012), wybitny krytyk Tomasz Burek umieścił wśród dziesięciu najważniejszych książek, które ukazały się w Polsce po 1989. Opublikowała też zbiory reportaży „Mało obstawiony święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle”, „Zapisz jako…”, oraz książki wspomnieniowe: „Mój poeta” o Czesławie Miłoszu, „Takie piękne życie. Portret Wojciecha Kilara” a także wywiad-rzekę „Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem”. Laureatka wielu prestiżowych nagród za wywiady i reportaże, m.innymi nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w dziedzinie kultury im. M. Łukasiewicza (2012) za rozmowę z Wojciechem Kilarem.

Kontakt:
barbara.gruszka@gosc.pl
Więcej artykułów Barbary Gruszki-Zych