Nowy numer 22/2023 Archiwum

Bohater "Hotelu Rwanda" odmawia udziału w procesie

W czasie ludobójstwa ocalił setki osób chroniących się w hotelu Mille Collines. Teraz zarzuca sądowi w Kigali odmawianie mu jego praw.

Paul Rusesabagina, którego postać stała się szeroko znana dzięki holywodzkiej produkcji "Hotel Rwanda" (w jego rolę wcielił się Don Cheadle), oznajmił, że nie pojawi się ponownie na procesie, jaki toczy się przeciwko niemu przed sądem w Kigali. 

'Hotel Rwanda' hero Paul Rusesabagina sues over arrest
africanews

Rusesabagina, krytykujący prezydenta Rwandy Paula Kagame, jest oskarżany o sponsorowanie ataków w Rwandzie w 2018 i 2019 roku przez FLN, zbrojne skrzydło Rwandyjskiego Ruchu na rzecz Zmian Demokratycznych (MRCD), koalicji partii opozycyjnych. Zarzuty wytoczono też 20 podejrzanym, którzy są z nim sądzeni.

Były bohater, z czasów ludobójstwa w Rwandzie, który ocalił setki osób chroniących się w hotelu Mille Collines, którym wtedy zarządzał, zarzuca sądowi w Kigali odmawianie mu jego praw. „Ponieważ sąd odmawia mi moich praw w tym procesie, nie spodziewam się tutaj sprawiedliwości, więc nie pojawię się ponownie na tym procesie” - powiedział Rusesabagina.

Prawdopodobnie dalszy proces będzie odbywał się zaocznie. 66-letni Rusesabagina został zatrzymany w niejasnych okolicznościach w Dubaju w sierpniu ubiegłego roku. On sam uważa, że został bezprawnie "uprowadzony" i przewieziony do Rwandy.

Paul Rusesabagina opuścił Rwandę w 1996 roku. Ubiegał się o azyl w Belgii, gdzie przyjął obywatelstwo. Później uzyskał zieloną kartę w  USA. Angażuje się w politykę opozycyjną na uchodźstwie. Jego prawnicy zaprzeczają stawianym mu zarzutom.

HOTEL RWANDA (2004) - Official Movie Trailer
soundfan
« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze

Quantcast