Nowy numer 21/2023 Archiwum

Autor bestsellerów Ken Follett przekazał 148 tys. euro na odnowę katedry

Pochodzący z Walii Ken Follett, autor bestsellerów przekazał 148.000 euro na odnowę katolickiej katedry w Dol we francuskiej Bretanii, poinformował dziennik „Le Figaro”.

Po tragicznym pożarze katedry Notre-Dame w Paryżu Follet zapowiedział, że tantiemy z opowiadania „Notre Dame” przekaże w całości do dyspozycji francuskiej Fundacji Dziedzictwa Narodowego. Według fundacji sprzedano 113 000 egzemplarzy liczącego 80
stron opowiadania.

W swojej najsłynniejszej powieści „Filary Ziemi” z 1989 roku Follet opisał z detalami, jak pożar strawił średniowieczną katedrę w fikcyjnej miejscowości Kingsbridge i z jakim wysiłkiem została odbudowana.

Pochodząca z XIII wieku gotycka katedra w Dol pilnie wymaga remontu. Szacuje się, że na najważniejsze prace konserwatorskie potrzeba ok,. 2,5 mln euro . M.in. trzeba zabezpieczyć dach i kamienne balustrady. Odrestaurowania i zabezpieczeń wymagają też liczne witraże. Pochodzą one jeszcze z czasów, gdy budowano świątynię i należą do najstarszych w Bretanii.

Urodzony w 1949 r. brytyjski pisarz jest autorem thrillerów i powieści historycznych. Wiele jego książek odwołuje się do wydarzeń II wojny światowej.  Sławę przyniosła mu jego 11 powieść „Igła”(1978). Nakłady jego dzieł przekroczyły 100 milionów.

 

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast