Nowy numer 17/2024 Archiwum

Z kamerą w metafizyce

- Mnie interesuje, co jest w ludziach w środku - mówił Krzysztof Kieślowski. - Chcę wejść z kamerą do ich serca, a raczej brzucha, bo najważniejsze jest w brzuchu.

Brzuch, o którym wspomina, można rozumieć jako biblijne trzewia, będące mieszkaniem duszy. A dusza stale go zajmowała. Nie ulegając modom, stworzył własne kino metafizyczne, choć nie wymieniał w nim imienia Boga. Przywoływał Go jednak, jak choćby przez „Dekalog” – serię filmów pod tym tytułem czy przez „Hymn o miłości” z Pierwszego Listu do Koryntian, śpiewany przez chóry w „Trzech kolorach. Niebieski”. Nikt lepiej niż on nie umiał pokazać, jak czas teraźniejszy i wieczny zaglądają sobie w oczy. Dlatego jego filmowe obrazy, a szczególnie „Podwójne życie Weroniki”, niepokoją, uświadamiając, że wszystko, co robimy, zanurzone jest w tajemnicy. Jego przyjaciel Krzysztof Zanussi w mojej książce „Życie rodzinne Zanussich” wspomina, że kiedyś zapytał go, jak w filmie „Bez końca” rozumie fizyczną obecność pojawiającego się na ekranie zmarłego męża bohaterki. – Krzysztof przyznał, że to nie zmyślenie, ale rzeczywistość. Że sam, kiedy tylko podejmuje jakąś ważną życiową decyzję, zastanawia się, co by mu poradzili nieżyjący już rodzice, i czuje wtedy intensywnie ich prawie żywą obecność – mówi Zanussi. Czy żywa obecność Kieślowskiego w jego filmach sprawi, że dzisiaj dostaniemy od niego jakieś rady?

Dostępne jest 11% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Barbara Gruszka-Zych

od ponad 30 lat dziennikarka „Gościa Niedzielnego”, poetka. Wydała ponad dwadzieścia tomików wierszy. Ostatnio „Nie chciałam ci tego mówić” (2019). Jej zbiorek „Szara jak wróbel” (2012), wybitny krytyk Tomasz Burek umieścił wśród dziesięciu najważniejszych książek, które ukazały się w Polsce po 1989. Opublikowała też zbiory reportaży „Mało obstawiony święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle”, „Zapisz jako…”, oraz książki wspomnieniowe: „Mój poeta” o Czesławie Miłoszu, „Takie piękne życie. Portret Wojciecha Kilara” a także wywiad-rzekę „Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem”. Laureatka wielu prestiżowych nagród za wywiady i reportaże, m.innymi nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w dziedzinie kultury im. M. Łukasiewicza (2012) za rozmowę z Wojciechem Kilarem.

Kontakt:
barbara.gruszka@gosc.pl
Więcej artykułów Barbary Gruszki-Zych