Nowy numer 17/2024 Archiwum

Święty jak malowany

Mistrz Willmann, nie bez powodu zwany śląskim Rembrandtem, rozpoczął swą malarską przygodę jako protestant, a zakończył jako katolik. „Śliczne, schöne, výborné!” – słychać dziś pod barwnymi freskami w potężnym opactwie w Krzeszowie. Czyta się je jak książkę, a o życiu Józefa opowiadają nawet wpadające do świątyni promienie słońca. Zapraszam na mały spacer. Z Józefem po Sudetach. Ruszamy…

Feeria barw. Światło rozświetlające mrok. Biblijne sceny dosłownie na wyciągnięcie ręki. Biblia pauperum. Józef ze świeżo poślubioną małżonką nie spacerują wśród gajów oliwnych i drzew figowych. Rozmawiają między sosnami i brzozami. Maryja ma na głowie modny barokowy kapelusz, a młodziutki Józef wygląda jak postać wycięta z żurnala. Nic dziwnego: mistrz Willmann uczył się w Niderlandach i wiedział, co nosi się w tym sezonie. Tylko koń na fresku ma zdecydowanie zbyt długą szyję. Aaa, przepraszam, to wielbłąd. Ponieważ artysta nie widział tego zwierzęcia na oczy, namalował go z końskim łbem. Obok siepacze Heroda na tle wielkiego zamku Bolków mordują właśnie niemowlęta…

Dostępne jest 18% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza