Nowy numer 13/2024 Archiwum

Między młotem a kowadłem

János Esterházy żył w miejscu brutalnego starcia nazizmu z komunizmem. Między brunatnym młotem a czerwonym kowadłem ratował honor swego narodu i wartości, które na jego oczach ginęły. Zapłacił za to latami prześladowań i męczeńską śmiercią. 14 marca mija 120. rocznica urodzin Węgra, który był także Polakiem.

Jego biografia skupia wszystkie najważniejsze wątki historii Węgier i Europy Środkowej w XX wieku – utratę znacznej części ziem przez wieki tworzących wspólnotę Korony św. Stefana, tragiczny w skutkach sojusz z III Rzeszą oraz sowiecką dominację nad Europą Środkową.

Dostępne jest 17% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego