Nowy numer 38/2023 Archiwum

Franciszek spotkał się z ojcem 3-latka, który utonął przy próbie dotarcia do Europy

Na zakończenie podróży do Iraku Franciszek spotkał się z ojcem małego Alana Kurdiego, syryjskiego dziecka, które zginęło w 2015 r. w katastrofie pontonu z migrantami u wybrzeży Turcji. Zdjęcie ciała trzylatka, wyrzuconego przez morze na plażę, obiegło światowe media, wstrząsnęło sumieniami wielu osób i stało się symbolem losu uchodźców. W tej tragedii życie stracili również jego matka i brat. Alan miałby dzisiaj osiem lat.

Ojciec Święty spotkał się z Abdullahem Kurdim w niedzielę po Mszy, którą odprawił na stadionie w Irbilu. „Rozmowa była długa, a ojciec, z pomocą tłumacza, próbował opowiedzieć Papieżowi swój ból” – relacjonował przebieg spotkania dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni.

Abdullah wyraził wdzięczność Ojcu Świętemu za jego bliskość z migrantami, współczucie i wypowiadane często słowa pociechy. „Dzięki Waszej Świątobliwości świat lepiej rozumie ból tych wszystkich migrantów, którzy opuszczając swój kraj z narażeniem życia, szukają jedynie pokoju i bezpieczeństwa” – powiedział ojciec Alana. Następnie podarował Franciszkowi obraz przedstawiający ciało jego martwego syna.

Alan i jego rodzina, Syryjczycy pochodzenia kurdyjskiego, znajdowali się na pokładzie małego pontonu, który wywrócił się wkrótce po wypłynięciu z Bodrum w Turcji. Na pokładzie podróżowało co najmniej 20 osób, które zamierzały dotrzeć na, oddaloną o około 4 kilometry, jedną z greckich wysp. Tragedia rozegrała się w nocy. Następnego dnia tureckie władze otrzymały informacje o kilku ciałach, które morze wyrzuciło na brzeg. Wśród nich znajdują się zwłoki trzyletniego Alana Kurdiego.

Dziecko, ubrane w czerwoną koszulkę i niebieskie spodenki, zostało sfotografowane przez turecką fotoreporterkę Nilüfer Demir. Zdjęcie szybko obiegło media wywołując poruszenie na całym świecie. „Coś jest w tym zdjęciu. Bóg pozwolił je zrobić, aby obudzić świat” – powiedziała Tima Kurdi, ciotka Alana.

W kolejnych dniach i tygodniach artyści z całego świata, zainspirowani fotografią, wykonali szereg rzeźb, obrazów i instalacji, mających na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na tragedię migrantów. Jedną z rzeźb otrzymał Ojciec Święty, który 16 października 2017 roku przekazał ją FAO. Przedstawia ona martwe ciało Alana, obok którego klęczy anioł. Marmurowa rzeźba autorstwa artysty z Trentino, Luigiego Prevedela, została umieszona przy wejściu do siedziby organizacji.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast