Nowy numer 17/2024 Archiwum

Pierogi z grochem i majerankiem

Nadziewane różnego rodzaju farszami często goszczą na naszych stołach. To potrawa bardzo lubiana i przez wielu uważana za typowo polską, choć pochodzi z Chin.

Jest popularna nie tylko u nas. W zależności od kraju pierogi mogą mieć przeróżne kształty – od półkolistych, sakiewek, kwadracików, trójkątów po drobne uszka. Ciasto jest przygotowywane z różnego rodzajów mąk (pszennej, ryżowej i kukurydzianej). Pierogi w zależności od ciasta można gotować (także na parze), smażyć i piec. W Polsce podobno znane już w XIII w., podawane były na weselach (tzw. kurniki), pog bach (knysze), w okresie kolędowania (koladki) czy serwowane z okazji imienin i urodzin (słodkie pierożki zwane sanieżkami czy soczniami). Ostatnio wypróbowałam farsz z grochu, kiełbasy i majeranku, a ponieważ smakowały całej rodzinie – dzielę się przepisem.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Leszczyńska-Rożek

Redaktorka działu „4 strony kobiety"

Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.

Kontakt:
Więcej artykułów Anny Leszczyńskiej-Rożek