Nowy numer 17/2024 Archiwum

Katecheza w czasach pandemii

Pandemia odbiła się na lekcjach religii, a negatywne emocje przeniosły się do szkoły w związku z udziałem części młodzieży w protestach przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego. Jaki jest obecnie stan katechezy?

Problem jest złożony i warto go analizować detalicznie, odnosząc do sytuacji w każdej z diecezji. Nie ma bowiem jednego modelu dobrze opisującego stan nauczania religii w całym kraju. Przykładem może być województwo śląskie, skupiające pięć diecezji: archidiecezje katowicką i częstochowską, diecezje gliwicką, bielsko-żywiecką i sosnowiecką. W każdej z nich sytuacja jest inna. Zostało to uwarunkowane szeregiem czynników, wśród których najważniejszy jest ogólny poziom religijności, wyrażający się m.in. w liczbie osób chodzących co niedzielę do kościoła (dominicantes) oraz communicantes, czyli odsetka katolików przyjmujących Komunię św. w trakcie niedzielnej Eucharystii w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych. Istotne są także historyczne uwarunkowania obecności Kościoła w przestrzeni społecznej danego regionu. Dlatego, aby w miarę precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie, jaki jest stan nauczania religii, ograniczę się do archidiecezji katowickiej. W stosunku do tego terenu posiadam wiarygodne i aktualne dane, które przekazał mi ks. dr hab. Roman Buchta, prof. UŚ, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Katowicach.

Dostępne jest 11% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego