Nowy numer 39/2023 Archiwum

Watykan: Odrzucanie osób starszych i najsłabszych to forma ukrytej eutanazji

Odrzucanie osób najsłabszych, przede wszystkim chorych i niepełnosprawnych to "forma ukrytej eutanazji"- głosi wydany we wtorek dokument Papieskiej Akademii Życia na temat starości. Jak podkreślono w Watykanie, pandemia wywołała "masakrę seniorów".

Dokument Papieskiej Akademii nosi tytuł: "Starość naszą przyszłością. Sytuacja osób starszych po pandemii". Przedstawiono w nim wnioski, jakie należy wyciągnąć z obecnego globalnego kryzysu sanitarnego z powodu Covid-19.

W tekście podkreślono, że odrzucanie osób starszych "wystawia na ryzyko całe społeczeństwo".

"To podejście niebezpieczne" - ostrzegł Watykan, dodając, że jest to "zarozumiałość, która nie zna granic".

Taka postawa, dodała Akademia, "rodzi kolosy na glinianych nogach".

"Zarozumiałość, pycha, arogancja, pogarda dla osób słabych charakteryzuje tych, którzy uważają się za silnych" - zaznaczono w dokumencie.

Ponadto podkreśla się, że pandemia ukazała "podwójną świadomość": "Z jednej strony współzależność między wszystkimi, a z drugiej obecność silnych nierówności".

"Jesteśmy wszyscy na łasce tej samej burzy, ale w pewnym sensie można też powiedzieć, że wiosłujemy na różnych łodziach; najsłabsi toną codziennie" - głosi dokument.

Postawiona w nim została teza, że niezbędne jest przemyślenie modelu rozwoju całej planety, a zadanie to dotyczy świata polityki, ekonomii, społeczeństwa, organizacji religijnych.

Prezentując dokument, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia arcybiskup Vincenzo Paglia oświadczył, że pandemia spowodowała "prawdziwą masakrę osób starszych", z których większość - jak dodał - zmarła w domach opieki.

"Dane z niektórych krajów, na przykład z Włoch wskazują, że połowa seniorów - ofiar Covid-19 przebywała w placówkach opiekuńczych, podczas gdy tylko 24 procent zgonów dotyczy osób starszych, które mieszkały w domach" - zauważył.

"Własny dom - dodał - także podczas pandemii znacznie bardziej chronił".

Zdaniem watykańskiego dostojnika to powinno skłonić do refleksji nad modelem opieki nad osobami starszymi.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast