Nowy numer 17/2024 Archiwum

Święta w domu publicznym

Tak mocno pokochała Jezusa i weszła z Nim w tak głęboką, intymną relację, że z tej nieziemskiej miłości, zrezygnowała z miłości ziemskiej. Odrzuceni amanci, urażeni w swojej dumie, postanowili zrobić z niej prostytutkę.

Jak wielkie wrażenie na chrześcijanach musiała wywrzeć świętość Agaty z Katanii, że jej imię zapisane zostało w kanonie rzymskim, czyli I Modlitwie Eucharystycznej. Była zwyczajną, śliczną, młodą dziewczyną. Tak mocno pokochała Jezusa i weszła z Nim w tak głęboką, intymną relację, że z tej nieziemskiej miłości, zrezygnowała z miłości ziemskiej. W czasach, w których żyła było to nie tylko niepopularne, ale wręcz skandaliczne.

Święta Agata urodziła się w portowym mieście Katana, położonego u stóp wulkanu Etna na Sycylii, około 235 roku. Pochodziła ze znakomitego, zamożnego chrześcijańskiego rodu. W cesarstwie rzymskim panował wówczas cesarz Decjusz. Wtedy miały miejsce jedne z najbardziej krwawych prześladowań chrześcijan w historii.

Przeczytaj nasz komentarz:

Zakochana do szaleństwa w Jezusie Agata, z miłości do Niego, w wieku 15 lat ślubowała dziewictwo, czym wywołała wściekłość otoczenia. Zakochany w Agacie konsul Kwincjusz próbował złamać jej opór, oddając ją do domu publicznego, "pod opiekę" prostytutki imieniem Afrodyssa. Był to luksusowy dom rozkoszy, który odwiedzali najbogatsi i najbardziej znani obywatele miasta. Młody konsul liczył, że gwałt dokonany na ciele i psychice młodziutkiej dziewczyny, w takim miejscu, sprawi, że stanie się ona uległa wobec niego. Tak się nie wydarzyło. Agata nawet w domu publicznym zachowała czystość i dziewictwo. Rozwścieczony Kwincjusz wykorzystał cesarski edykt nakazujący rozprawę z chrześcijanami, by torturować Agatę. Ostatecznie dziewczynie obcięto piersi i rzucono ją na rozżarzone węgle.

Po męczeńskiej śmierci chrześcijanie otoczyli grób Agaty wielką czcią. Rok później wybuchła Etna. Katanii groziło zalanie lawą. Mieszkańcy modlili się o ocalenie miasta od zagłady, wzywając wstawiennictwa św. Agaty. Wydobyli z jej grobu welon i nieśli go w procesji po ulicach. Gorąca lawa zatrzymała się tuż przed miastem. Miasto zostało uratowane.

Dzisiaj ciało św. Agaty spoczywa w katańskiej katedrze. W jej liturgiczne wspomnienie na ulicach miasta odbywa się uroczysta procesja, podczas której jest wieziony relikwiarz św. Agaty na ozdobnym rydwanie. Blisko milion ludzi (mieszkańców i gości) podąża ulicami miasta w barwnym korowodzie. Obchody ku czci św. Agaty porównywalne są tylko z procesjami podczas Wielkiego Tygodnia w Sewilli.

Również w innych miastach Europy ten dzień św. Agaty jest szczególnie świętowany. W mieście Zamora i okolicznych miejscowościach kobiety, zwane águedas od hiszpańskiej formy imienia Agaty, przejmują dzisiaj władzę, której symbolem jest laska burmistrza. Oprócz uroczystej Mszy organizowane są tańce i wspólny posiłek. Nie brakuje tradycyjnych ciastek, tzw. "agatek", i słodkiego wina. Na ulicy można zobaczyć grupy w strojach regionalnych tańczące popularne charros i jotas. W miejscowości Zamarramala koło Segowii kobiety nie tylko przejmują dzisiaj władzę, ale także zlecają mężom zajęcie się domem i dziećmi.

W kościołach w dniu św. Agaty błogosławi się chleb, wodę i sól, nazywane później chlebem, wodą i solą św. Agaty. Od wieków błogosławiony 5 lutego chleb miał chronić przed ogniem. W czasie pożaru wrzucano go w ogień, aby go ugasić. Był także zabierany w podróż, aby ułatwić rozłąkę. Poświęcone kawałki chleba rozmieszczano w zagrodach i chałupach, chroniąc je przed pożarem i zapewniając pomyślność w domu. Wrzucenie poświęconej soli do studni, miało zapewnić oczyszczenie wody.

Przeczytaj też: Chleb św. Agaty - katolicki amulet?

Św. Agata czczona jest jako patronka zawodów mających kontakt z ogniem: giserów, kominiarzy, ludwisarzy, odlewników. Do św. Agaty zwracały się również kobiety przy chorobach piersi, przy trudnych porodach i karmiące matki. Uważano ją za wspomożycielkę w czasie pożarów, zwłaszcza spowodowanych przez uderzenie pioruna. Znane jest przysłowie "Gdzie św. Agata, tam bezpieczna chata".

O patronce dzisiejszego dnia posłuchacie też w audycjach Radia eM z cyklu "Święci z nieba ściągnięci":

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL