Nowy numer 38/2023 Archiwum

Portugalia: Paraliż służby zdrowia

Chorzy z Covid-19 kierowani do Hiszpanii. Władzom Portugalii pomoc zaoferował też rząd Austrii.

Chorzy na Covid-19 Portugalczycy mieszkający w strefie przygranicznej są kierowani do szpitali w Hiszpanii - poinformowały w niedzielę służby medyczne hiszpańskiego regionu Galicja. Władzom Portugalii, której służbę zdrowia sparaliżowała pandemia, pomoc zaoferował też rząd Austrii. W niedzielnym tweecie austriacki kanclerz Sebastian Kurz potwierdził, że służby medyczne jego kraju wyraziły gotowość do przyjęcia portugalskich pacjentów wymagających intensywnej terapii medycznej.

Portugalskich pacjentów przyjmują już szpitale Galicji, na północnym zachodzie Hiszpanii. Tamtejsze służby medyczne wskazują, że akceptowani są chorzy ze strefy przygranicznej. Przedstawiciele szpitali, cytowani m.in. przez regionalny dziennik “La Voz de Galicia”, przyznają, że w ostatnich godzinach wzrosła liczba karetek pogotowia dowożących pacjentów z Portugalii.

Tymczasem lizbońskie radio Observador twierdzi, że w najbliższych dniach portugalska służba zdrowia powinna otrzymać także wsparcie od niemieckich lekarzy wojskowych. Wraz z nimi do Portugalii powinien przylecieć też sprzęt medyczny.

Z niedzielnego komunikatu resortu zdrowia Portugalii wynika, że na oddziałach intensywnej terapii przebywa obecnie rekordowa liczba pacjentów – 858. Podczas minionej doby zmarło 303 zainfekowanych, stwierdzono blisko 9,5 tys. nowych zakażeń. W sumie w Portugalii zanotowano już 12,4 tys. ofiar śmiertelnych koronawirusa oraz 720,5 tys. infekcji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze

Quantcast