Nowy numer 19/2024 Archiwum

Zakochani w Zakopanem

„Zakopane, Zakopane – słońce, góry i górale” – śpiewał przed laty Sztywny Pal Azji. Teraz te same słowa stały się tytułem wystawy opiewającej fenomen najbardziej niezwykłego miasta na Podhalu.

Miejscowość, nazywana dziś zimową stolicą Polski, już w XIX wieku owiana była legendą. Apogeum popularności osiągnęła jednak w okresie międzywojennym, kiedy zjeżdżała tu niemal cała ówczesna elita kulturalno-polityczna. „(...) niezwykli ludzie, wielkie idee, szaleństwa, rozhukana moderna, emocje, ryzyko, zabawa, dobra kuchnia, dramaty, bankructwa, choroby, tęsknoty, skupienie, wystawy, twórczość, sport, wspinaczki – takie było Zakopane okresu międzywojnia. Nigdzie indziej na tak małej przestrzeni nie współistniało tak wielu artystów, pisarzy, uczonych, arystokratów, ludzi zamożnych, sportowców, polityków” – pisały o tym fenomenie Dorota Folga-Januszewska i Teresa Jabłońska. Ich słowa, cytowane w katalogu wystawy prezentowanej w warszawskim domu aukcyjnym Desa Unicum, dobrze oddają istotę tego, co działo się w tym mieście wiek temu. I choć ramy czasowe ekspozycji są znacznie szersze, bo obejmują właściwie cały wiek XX, to jednak pozwala ona poczuć atmosferę, która musiała towarzyszyć artystycznym „najazdom” na Zakopane w czasach jego największego rozkwitu.

Dostępne jest 14% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego