Nowy numer 17/2024 Archiwum

Chodzi nie tylko o Nawalnego

Masowe protesty po aresztowaniu Aleksieja Nawalnego pokazały, że spór o niego stał się ważną częścią konfliktu politycznego w Rosji.

Wszystko odbywało się jak w filmie sensacyjnym. Nawalny został zatrzymany niespełna godzinę po wylądowaniu na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo. Spędził noc na komisariacie policji w podmoskiewskich Chimkach. Następnego dnia odbyło się tam nadzwyczajne posiedzenie sądu, który rozpatrywał wniosek policji i służb więziennych o umieszczenie opozycjonisty w areszcie do czasu rozpatrzenia przez sąd wniosku Federalnej Służby Więziennej o zamianę wydanego wobec Nawalnego w 2014 roku wyroku w zawieszeniu na bezwzględne wykonanie kary, czyli pozbawienie wolności. Gdyby tak się stało, Nawalny musiałby najbliższe 3,5 roku spędzić w kolonii karnej. Pojawiają się jednak głosy, że może otrzymać wyrok jeszcze surowszy.

Dostępne jest 16% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego