Nowy numer 8/2021 Archiwum

Bułgaria: Pierwsze od dziesięcioleci wyświęcenie na biskupa Kościoła katolickiego

W niedzielę w katolickiej katedrze pod wezwaniem Św. Józefa w Sofii odbyła się uroczystość wyświęcenia ks. Rumena Stanewa na biskupa pomocniczego Diecezji Sofijsko-Płowdiwskiej z siedzibą w stolicy Bułgarii. Było to pierwsze wyświęcenie na biskupa Kościoła katolickiego w Bułgarii od kilku dziesięcioleci.

Ceremonię koncelebrował biskup Diecezji Sofijsko-Płowdiwskiej Georgi Jowczew w obecności głowy Kościoła katolickiego w Bułgarii bp Christo Projkowa.

Obecny był nuncjusz papieski abp Anselmo Guido Pecorari oraz przedstawiciele macedońskiej diecezji Kościoła katolickiego, prezydent Bułgarii Rumen Radew, dyplomaci, a także zakonnicy i zakonnice z trzech katolickich diecezji w Bułgarii.

Było to bardzo ważne wydarzenie dla bułgarskiego Kościoła katolickiego, ponieważ po raz pierwszy papież Franciszek mianował biskupa pomocniczego ze stałą siedzibą w Sofii. Ponadto było to pierwsze wyświęcenie na biskupa w Bułgarii od kilku dziesięcioleci - poinformowała służba prasowa Kościoła katolickiego.

Na początku ceremonii odczytano bullę papieską o mianowaniu Rumena Stanewa.

Uroczystość była transmitowana online w Internecie.

Kościół katolicki w Bułgarii jest czwartym wyznaniem w Bułgarii po prawosławiu, islamie i protestantyzmie. Skupia około. 60 tys. wiernych.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama