Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Jak niemowlę przy matce

Bóg ma wystarczające pokłady pokarmu, by mnie nasycić. Nie muszę się martwić, że zabraknie mi pożywienia; nie muszę "najadać" na zapas.

Tak bardzo przywiązujemy się do "mieć" i "posiadać". Sami stworzyliśmy świat, w którym ten, kto ma jest "lepszy", a jeśli my nie mamy, to sami siebie postrzegamy, jako gorszych. Pieniądze w banku, nowy samochód w garażu. Modne ubrania w szafie, duże mieszkanie (z osobnym pokojem dla każdego domownika), zaplanowane wakacje. Wydaje nam się, że wtedy i tylko wtedy możemy być szczęśliwi. To, co posiadamy ma stanowić o naszej wartości. Wmawia się też nam, że musimy być we wszystkim najlepsi, najpiękniejsi, najbardziej dizajnerscy - podobnie jak nasze mieszkania, samochody, ubrania. W oparciu o utopijny świat Instagrama budujemy nierealne wyobrażenia o szczęściu.

Chcemy czuć się bezpiecznie. Dlatego przywiązujemy się nie tylko do ludzi, ale i do rzeczy. Wszystko traktujemy, jako swoją własność, która nam się należy. Bo tak i już. Bo zapracowałem. Bo zaoszczędziłem. Bo jestem tego warta. Fałszywe poczucie bezpieczeństwa, umocowania swojej pozycji wśród innych ludzi.

W Starym Testamencie pojawia się takie imię Boga: El Szaddai. Jedno z tłumaczeń to "Bóg mojej piersi", "Bóg karmiący". Co to oznacza? Co Wszechmocny chce mi o Sobie powiedzieć, przedstawiając się takim imieniem?

Bóg objawia, kim chce dla mnie być; jakiej relacji pragnie, by mnie z Nim łączyła. To szczególna więź pomiędzy niemowlęciem a jego matką; taka bliskość, która zespala dwie osoby w jedną. Najwyższy jest Bogiem zazdrosnym - Jego miłość nie zna granic. Jak Ojca i Syna łączy taka miłość, że staje się Osobą - Duchem Świętym, tak Bóg chce złączyć się ze mną taką miłością, że nie ja już będę żyć, ale On żył będzie we mnie.

To imię oznacza Boga, który ma wystarczające pokłady pokarmu, by mnie nasycić. Nie muszę się martwić, że zabraknie mi pożywienia; nie muszę "najadać" na zapas. Jak niemowlę przy piersi swojej mamy mam pewność, że tam jest moje miejsce, moje ukojenie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Aleksandra Pietryga

Redaktorka Gosc.pl

Absolwentka studiów teologicznych na Uniwersytecie Opolskim i podyplomowych studiów dziennikarskich w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. J. Tischnera w Krakowie. Pracowała w szkolnictwie, a także instytucjach zajmujących się problemami rodzin. Od studiów publikowała w prasie lokalnej Górnego Śląska i Śląska Opolskiego, a także w mediach katolickich. Była zawodowo związana z portalami internetowymi: Opoka.fm i Opoka.tv. Współautorka (razem z ks. Markiem Dziewieckim) audiobooka "Uzależnienia. Jak je pokonać? Jak się przed nimi chronić?". W "Gościu" od 2010 roku. Interesuje się psychologią i teologią duchowości. Uwielbia czytać książki, jeździć na rowerze i gotować. Jej obszar specjalizacji to rodzina i wiara.

Kontakt:
aleksandra.pietryga@gosc.pl

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji