Nowy numer 13/2024 Archiwum

Gadżety duchowe

Myśl wyrachowana: Zadaniem chrześcijanina nie jest przetrwać w mroku, tylko wytrwać w wierze.

* * * * *

Konwencja do kosza

Polski Sejm będzie musiał zająć się obywatelskim projektem „Tak dla rodziny, nie dla gender”. Postuluje on wypowiedzenie konwencji stambulskiej. Pod inicjatywą komitetu obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej podpisało się 150 tys. Polaków. Akcja zainicjowana przez Instytut Ordo Iuris i Chrześcijański Kongres Społeczny ma na celu zastąpienie skrajnie ideologicznej konwencji stambulskiej (ratyfikowanej przez rząd PO) konwencją o prawach rodziny. Organizatorzy podkreślają, że zbiórkę, pomimo warunków pandemii, udało się z powodzeniem przeprowadzić w krótkim czasie.

Konwencja stambulska pod pozorem zwalczania przemocy wobec kobiet forsuje ideologię gender. Dokument ten przedstawia kobiecość i męskość w oderwaniu od rzeczywistości biologicznej. Ordo Iuris zwraca uwagę, że zawarte tam podejście do ludzkiej płciowości jest sprzeczne z polską konstytucją, zwłaszcza z art. 18, który mówi o ochronie małżeństwa i rodziny. Konwencja sprzeciwia się ponadto konstytucyjnemu prawu rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Po zmianie władzy konwencja stambulska znalazła się w Polsce w stanie zamrożenia, ale jak wiadomo, odmrozić potwora jest łatwo. Żeby przestał zagrażać, trzeba więc go zlikwidować. A tak swoją drogą, to ciekawa rzecz – zjawisko przemocy jest w naszym kraju znacznie mniejsze niż w krajach, które wdrożyły model postulowany przez konwencję, takich jak Szwecja, Dania czy Norwegia.•

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka