Nowy numer 3/2021 Archiwum

Wszystko nowe

Podczas gdy jedni wieszczą koniec wszystkiego, a inni czekają na „powrót do normalności”, papież Franciszek przedstawia kompleksowy projekt urządzenia świata zupełnie na nowo. I mówi: nadszedł czas wielkich marzeń. Pobożna utopia czy głos proroka?

Nowa książka Franciszka ma szansę stać się wydarzeniem. „Let us dream. The path to a better future” ukazała się 1 grudnia, na razie tylko w kilku krajach. W Polsce pojawi się w połowie grudnia pod tytułem „Powróćmy do marzeń. Droga ku lepszej przyszłości.” Miałem już możliwość zapoznać się z całą jej zawartością.

To nie „Imagine”

Tekst jest kompilacją powstałą na bazie rozmów między Franciszkiem a Austenem Ivereighem, biografem papieża. Tydzień przed światową premierą „Let us dream” wziąłem udział w prezentacji książki dokonanej przez tego brytyjskiego dziennikarza. Po lekturze mogę powiedzieć: to jest piękny tekst. Piękny i wielowymiarowy. Odwykliśmy od takich tekstów, przyzwyczailiśmy się do prostego schematu: mocna teza, rozwinięcie i „miażdżące” wnioski. Tutaj mamy narrację jakby z innej galaktyki, a zarazem sprowadzającą nas z powrotem na Ziemię; zmuszającą czytelnika do towarzyszenia papieżowi w jego kompleksowym patrzeniu i myśleniu o świecie – w wymiarze głęboko duchowym, historiozoficznym, ekonomicznym i politycznym, ale również – i to jest charakterystyczne dla Franciszka – w wymiarze prostych historii, jego własnych doświadczeń. A wszystko połączone jest jedną wielką klamrą, którą można, zgodnie z tytułem, nazwać marzeniem o nowym świecie, jaki, zdaniem papieża, da się zbudować po kryzysie wywołanym pandemią. Jednak „Let us dream” Franciszka to nie żadne naiwne „Imagine” Lennona. To odważny, prorocki, duchowy i zarazem bardzo racjonalny projekt przebudowy świata i sposobu myślenia o nim.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Dziennikarz działu „Świat”

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także