Nowy numer 2/2021 Archiwum

Wszystko nowe

Podczas gdy jedni wieszczą koniec wszystkiego, a inni czekają na „powrót do normalności”, papież Franciszek przedstawia kompleksowy projekt urządzenia świata zupełnie na nowo. I mówi: nadszedł czas wielkich marzeń. Pobożna utopia czy głos proroka?

Dialektyka i mistyka

Od razu zaznaczę, że bardzo nie lubię omawiać treści tego rodzaju książek. Z prostego powodu: trzeba je czytać osobiście i w całości. A w przypadku Franciszka jest to wręcz warunek konieczny, by nie tylko smakować sposób, w jaki rozwija myśl, ale by objąć cel, jaki przyświeca autorowi. Fragmentami zawsze łatwo manipulować, a z tekstami Franciszka jest to jeszcze łatwiejsze ze względu na pewien charakterystyczny styl, który autor jego biografii intelektualnej, prof. Massimo Borghesi, trafnie ujął w dwóch słowach: dialektyka i mistyka. Widać to np. w tych fragmentach nowej książki, gdy papież mówi o złym duchu, który jest źródłem konfliktów i podważa dialog, co jest charakterystyczne dla ideologii. Ale zaraz dodaje, że zły duch może również zaprzeczać napięciu między przeciwieństwami, co prowadzi do relatywizmu, „pokoju za wszelką cenę”, byle tylko uniknąć konfliktu. Albo gdy mówi o Kościele: z jednej strony przyznaje, że „ludzie mają bolesne doświadczenia, które sprawiają, że ich nieufność do Kościoła jest zrozumiała”, ale z drugiej zaraz dodaje, że „tak jak nikt z nas nie powinien odrzucać innych ludzi z powodu ich grzechów i niepowodzeń (…), tak wyznawcy Chrystusa powinni kochać Kościół i słuchać go, budować go, brać za niego odpowiedzialność, łącznie z jego grzechami i niepowodzeniami”. I konkluzja: „Kościół, podobnie jak jego członkowie, może być narzędziem Bożego miłosierdzia, ponieważ sam potrzebuje tego miłosierdzia”.

COVID Noego

W książce najbardziej uderza młodzieńczy entuzjazm, z jakim ponad 80-letni papież kreśli projekt nowego świata. Nie, to nie jest próba stworzenia raju na ziemi. Podczas gdy w niemal każdej medialnej narracji (także dotyczącej przyszłości Kościoła) dominują raczej wizje końca wszystkiego, gdy jedyną właściwą lekturą wydaje się księga Apokalipsy, papież niejako cofa nas… do etapu sprzed potopu i postaci Noego. Jest w tym coś równocześnie zaskakującego i ożywczego. W czasie gdy pandemia, i wywołany przez nią chaos, sprzyja scenariuszom oczekiwania rychłego końca świata, papież zdaje się mówić: być może stoimy na początku czegoś zupełnie nowego. „Zaniedbaliśmy i źle traktowaliśmy nasze więzi z naszym Stwórcą i całym stworzeniem. Ale dobra wiadomość jest taka, że arka czeka na nas, aby przenieść nas w nowe jutro. COVID-19 jest naszą chwilą Noego, o ile będziemy mogli znaleźć drogę do naszej arki, do więzi, które nas łączą: miłości i wspólnej przynależności. Historia Noego z Księgi Rodzaju nie dotyczy tylko zaproponowanej przez Boga drogi wyjścia z zagłady, ale także wszystkiego, co nastąpiło potem” – pisze Franciszek. I dalej, jakby zupełnie w poprzek czarnowidztwu: „Nadszedł moment wielkich marzeń, moment na przewartościowanie naszych priorytetów – tego, co cenimy, czego chcemy, czego szukamy – i na zobowiązanie się do działania w naszym codziennym życiu na podstawie tego, o czym marzyliśmy. To, co słyszę w tej chwili, jest podobne do tego, co słyszy Izajasz, gdy Bóg mówi przez niego: Chodź, porozmawiajmy o tym. Odważmy się marzyć. Bóg prosi nas, abyśmy mieli odwagę stworzyć coś nowego”.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Dziennikarz działu „Świat”

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także