Nowy numer 39/2023 Archiwum

XVII Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży odbyło się on line

Przygotowania do ŚDM, program formacyjny dla młodzieży oraz najbliższe spotkanie Taize - to główne tematy XVII Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży, które z powodu pandemii odbyło się w tym roku on line. Wzięło w nim udział ponad 70 uczestników ze wszystkich diecezji w Polsce.

"Podsumowano także minione miesiące pracy, w czasie, który z powodu pandemii trzeba było wiele spotkań odwołać lub zmodyfikować dotychczasową formułę. Przykładem jest chociażby Festiwal Życia organizowany przez ojców oblatów i pięć diecezji (gliwicką, sosnowiecką, bielsko-żywiecką oraz archidiecezje katowicką i częstochowską), który w tym roku nie odbył się tradycyjnie w Kokotku, ale został przeniesiony na poziom parafii oraz do przestrzeni wirtualnej, co sprawiło, że wzięła w nim 900 osób z całej Polski, a więc więcej, niż w co roku w formie stacjonarnej" - powiedział PAP przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży Konferencji Episkopatu Polski bp Marek Solarczyk.

Zwrócił uwagę, że nowe formy aktywności dają szansę uczestnictwa młodym wcześniej niezwiązanym z konkretnym duszpasterstwem, czy wspólnotą. To pokazuje nam kierunki działań nie tylko w dobie epidemii, ale także, kiedy uda się nam powrócić do normalnych spotkań - już bez reżimu sanitarnego - powiedział bp Solarczyk.

Przyznał, że przestrzeń wirtualna pozwala na szybką i stosunkową efektywną wymianę myśli, nie jest jednak w stanie zastąpić, tego co nazywamy doświadczeniem wspólnoty, kiedy młodzi z różnych części kraju gromadzą się w jednym miejscu, wspólnie się modląc. "To zawsze buduje angażując całego człowieka, jego umysł, ciało, psychikę i ducha" - zwrócił uwagę hierarcha. Wspomniał, że "spotkania on line mogłyby stanowić pewnego rodzaju uzupełnienie, takich zjazdów jak np. Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży. "Ważne, aby były wówczas bardzo dobrze przygotowane od strony merytorycznej oraz audiowizualnej" - powiedział bp Solarczyk.

Konferencję na temat konieczności ściślejszej współpracy między ruchami, wspólnotami i diecezjalnymi duszpasterstwa zarówno na poziomie parafii, jak i diecezji, wygłosił bp Andrzej Przybylski. Zwrócił jednocześnie uwagę na potrzebę wyjścia z przesłaniem Ewangelii do innych środowisk. Wyjaśniał, że formacja jest konieczna, ale nie jest ona celem samym w sobie. "Jeśli człowiek poznaje Chrystusa, to jest zaproszony do dzielenia się Dobra Nowiną z innymi" - zaznaczył bp Przybylski.

W czasie XVII Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży rozmawiano także o przygotowaniach do ŚDM w Lizbonie. "Strona portugalska udostępni specjalne materiały formacyjne dla młodych przygotowujących się do spotkania z papieżem Franciszkiem w 2023 roku. Obecne są kilku w czterech wersjach językowych na portugalskiej stronie ŚDM" - powiedział bp Solarczyk.

Zwrócił uwagę, że podobnie jak w Polsce - modlitwa w intencji ŚDM odbywała się każdego 13. dnia miesiąca, co było nawiązaniem do objawień fatimskich, tak Portugalczycy przyjęli 23. dzień miesiąca. "Czy zmienimy i będziemy modlić się tego samego dnia, co młodzi w Portugalii, to jest kwestia do rozważenia" - powiedział bp Solarczyk.

Nawiązując do decyzji papieża Franciszka o przeniesieniu obchodów ŚDM na poziomie diecezjalnym z Niedzieli Palmowej na uroczystość Jezusa Chrystus Króla Wszechświata, hierarcha powiedział, że to będzie wymagało przemodelowania dotychczasowych programów i wydarzeń na poziomie poszczególnych diecezji. "W wielu miejscach były sprawdzone przez lata formuły spotkań, które teraz trzeba będzie dostosować do nowych realiów" - dodał.

Przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP zapowiedział, że w tym roku z powodu pandemii i dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości nie będzie tradycyjnego programu formacyjnego dla młodzieży. "Dotychczas był on wcześniej opracowywany i rozsyłany do wszystkich diecezji w formie pisemnej i audiowizualnej. Tymczasem teraz program formacyjny został podzielony na dziesięć miesięcy i każdego - spotkania w formie on line będzie przygotowywała inna diecezja, najbliższe np. grudniowe - diecezja radomska" - poinformował bp Solarczyk. Zapowiedział, że młodzi będą mieli do wyboru spotkania z kilku dziedzin tematycznych: katechetycznej, społecznej, czy związanej z problematyką ŚDM.

W Krajowym Forum Duszpasterstwa Młodzieży wzięli udział delegaci i duszpasterze młodzieży ze wszystkich polskich diecezji, świeccy liderzy grup młodzieżowych, a także przedstawiciele wspólnot, w tym m.in. Ruchu Światło-Życie, czy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast