Nowy numer 39/2023 Archiwum

Noworodek z przeciwciałami Covid-19

Mieszkanka Singapuru, która w marcu w czasie ciąży zakaziła się koronawirusem, urodziła dziecko posiadające przeciwciała Covid-19.

Drugie dziecko 31-letniej Celine Ng-Chan, syn o imieniu Aldrin, urodził się bez Covid-19, za to z przeciwciałami przeciwko tej chorobie - poinformował singapurski dziennik "Straits Times", powołując się na opinię pediatry.

"To bardzo ciekawe. Pediatra powiedział, że ja sama nie mam już przeciwciał Covid-19, ale ma je Aldrin. Mój lekarz podejrzewa, że przekazałam mu moje przeciwciała Covid-19 w czasie ciąży" - powiedziała Ng-Chan.

Kobieta była w 10. tygodniu ciąży, gdy po wycieczce do Europy zdiagnozowano u niej zakażenie koronawirusem. Przeszła Covid-19 łagodnie. Po dwóch i pół tygodnia wypisano ją ze szpitala - podał "Straits Times".

Szpital Uniwersytetu Narodowego (NUH), w którym urodziła syna, nie odpowiedział jak dotąd na prośbę o komentarz od agencji Reutera.

Na stronie internetowej Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) napisano, że wciąż nie wiadomo, czy kobieta chora na Covid-19 może przekazać wirusa płodowi lub dziecku podczas ciąży lub porodu. Jak dotąd aktywnego wirusa nie wykryto w próbkach płynu otaczającego dziecko w macicy ani w mleku matki.

Lekarze w Chinach donosili wcześniej o wykryciu i stopniowym zaniku przeciwciał Covid-19 u dzieci urodzonych przez kobiety cierpiące na tę chorobę. Lekarze z amerykańskiego Columbia University Irving Medical Center w New York-Presbyterian Hospital ocenili w październiku na łamach czasopisma "JAMA Pediatrics", że transmisja koronawirusa z matki na noworodka "zdarza się rzadko".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast