Nowy numer 2/2021 Archiwum

Sprawiedliwa Odbudowa – Sprawiedliwa Transformacja

Zapraszamy na debaty online: Część I Europa: jaka odbudowa? Sobota, 28 listopada godz. 13.00. Część II Sprawiedliwa Transformacja po polsku? Poniedziałek, 30 listopada godz. 18.00.

Część I
Europa: jaka odbudowa?
Sobota, 28 listopada
13.00-14.30


Z gruzów II wojny światowej Europę odbudowali błogosławieni. Robert Schuman i Alcide de Gasperi, architekci Wspólnoty Europejskiej, oczekują na beatyfikację. To właśnie oni – oraz setki innych intelektualistów, polityków i pracowników społecznych zainspirowanych chrześcijaństwem, pracujących razem z "ludźmi dobrej woli", stworzyli podwaliny stabilnego powojennego porządku, europejskiego "złotego dwudziestolecia". Byli w stanie odpowiedzieć na
"widmo komunizmu", krążące nad Europą, nie zamykając oczu i odrzucając stojące za nim problemy, potrzeby i intuicje – lecz proponując bardziej atrakcyjną kontrpropozycję. 

Dziś Europa – i Polska jako jej część – znów doświadczają serii wstrząsów. Jak zgodnie podkreślają papież Franciszek i naukowcy, niezrównoważona gospodarka i styl życia niszczą różnorodność biologiczną, z dużym prawdopodobieństwem przyczyniając się do kryzysów pandemicznych, a z pewnością – do kryzysu klimatycznego. Europa stoi w obliczu poważnego kryzysu, nie tylko kryzysu zdrowotnego i ekonomicznego, ale także głębszego i bardziej trwałego kryzysu, który wymaga głębokiej transformacji i odnowy naszego życia duchowego, gospodarczego i społecznego. 

75 lat temu  geopolityczny układ sił wyłączył Polskę z Planu Marshalla i powojennej odbudowy Europy. Tym razem Polska ma możliwość współdecydowania o odbudowie Europy, angażując się w proces negocjacji nowego budżetu europejskiego i Zielonego Nowego Ładu. Jak najlepiej wykorzystać tę szansę? Czy nowe pokolenie chrześcijańskich i/lub konserwatywnych liderów będzie w stanie znaleźć odpowiedzi dla Europy, zakorzenić ją w jej dziedzictwie i stworzyć podstawy dla zrównoważonego wzrostu w przyszłości? Czy będzie w stanie przełożyć papieskie wezwanie do odnowy Europy w duchu Roku Jubileuszowego – jubileuszu biblijnego, szabatu, roku odnowy, do którego niedawno wezwał papież Franciszek, a który przywróci równowagę społeczną, wyeliminuje nadmierne nierówności i da odpocząć ziemi, zwierzętom i ludziom – na język europejskich procedur i polityk publicznych? 

Czy powrót do przedkryzysowej "normalności" wystarczy, aby uciec od obecnych i przyszłych kryzysów? A może potrzebujemy głębszej odnowy, aby zbudować bardziej stabilne i prężne fundamenty dla Europy? 

Odpowiedzi na te pytania będziemy szukać w towarzystwie najciekawszych polskich i europejskich liderów opinii podczas specjalnej debaty zorganizowanej przez Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska. 

Paneliści

  • 13:00 Prof. Chantal Delsol - francuski historyk idei i filozof polityki. Założycielka Instytutu
  • Badawczego Hannah Arendt. Kierownik Centrum Studiów Europejskich na Uniwersytecie
  • Marne-la-Vallée.
  • 13:15 Prof. Marek Rymsza - polski socjolog Uniwersytetu Warszawskiego, członek Narodowej
  • Rady Rozwoju przy prezydencie RP (2015-2020).
  • 13:30 Prof. Rocco Buttiglione - włoski senator i minister.
  • 13:45 Prof. John Milbank - brytyjski teolog, założyciel ResPublica Think Tank.
  • 14:00-14:45 dyskusja

Link do debaty: Europa w kryzysie: jaka odbudowa?

« 1 2 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama