Nowy numer 39/2023 Archiwum

Zmarł patriarcha Serbskiego Kościoła Prawosławnego Ireneusz

Przyczyną śmierci 90-letniego patriarchy był Covid-19.

Dziś o godz. 7.07 rano zmarł w szpitalu wojskowym w Belgradzie w wieku 90 lat patriarcha Serbskiego Kościoła Prawosławnego Ireneusz - poinformowała serbska Cerkiew. Hierarcha był zakażony koronawirusem.

O śmierci 90-letniego patriarchy poinformował także prezydent Serbii Aleksandar Vuczić. "Ta znajomość to był zaszczyt. Tacy ludzie (jak wasza świątobliwość) nigdy nie odchodzą" - napisał Vuczić na Instagramie.

Patriarcha został zdiagnozowany 4 listopada i od tamtej pory przebywał w szpitalu wojskowym w Belgradzie. Wcześniej informowano, że jest w ciężkim stanie. Konieczna była intubacja i podłączenie do respiratora.

Zwierzchnik serbskiego prawosławia urodził się jako Miroslav Gavrilović 28 sierpnia 1930 w wiosce Vidova koło miasta Čačak. około 100 km. na południe od Belgradu. W 1959 rozpoczął posługę mniszą, przyjmując imię Ireneusza. W październiku tegoż roku przyjął święcenia diakonatu i prezbiteratu, a 14 lipca 1974 został wyświęcony na biskupa Moravicy. W 1975 został biskupem Niszu. 22 stycznia 2010 roku został wybrany na patriarchę Serbskiego Kościoła Prawosławnego.
 
W Serbii z powodu koronawirusa zmarło już ponad 1,1 tys. osób - podaje ministerstwo zdrowia tego kraju. Ogółem zachorowało ponad 104 tys.
 
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze

Quantcast