Nowy numer 49/2020 Archiwum

Co zmieniło orędzie polskich biskupów do niemieckich? Transmisja debaty

Mija 55 lat od wystosowania orędzia biskupów polskich do niemieckich. Z tej okazji Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przygotowało debatę i wystawę. Transmisja w piątek, 20 listopada o godz. 12.

 

 • Czy orędzie było dokumentem przełomowym w relacjach między Polakami a Niemcami?
 • Dlaczego gest biskupów polskich z prymasem Stefanem Wyszyńskim na czele wzbudził tyle kontrowersji po obu stronach granicy?
 • Czy orędzie miało istotne znaczenie polityczne?
 • Czy biskupi polscy byli osamotnieni w swoim geście pojednania?
 • Czy słowa Episkopatu Niemiec z okazji 75. rocznicy zakończenia wojny światowej można uznać za prawdziwą odpowiedź na orędzie biskupów polskich sprzed 55 lat?

  Początek transmisji o godz. 12:
   
55. ROCZNICA ORĘDZIA BISKUPÓW POLSKICH DO NIEMIECKICH – DEBATA ON-LINE
Mt 5,14

Transmisję można śledzić: na stronie muzeum na Facebooku oraz na kanale YouTube.

W debacie głos zabiorą:

 • dr Manfred Deselaers - niemiecki ksiądz katolicki, kapłan diecezji akwizgrańskiej, od 1990 r. mieszkający w Oświęcimiu, wiceprezes Krakowskiej Fundacji Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu,
 • dr Gerhard Gnauck - wieloletni korespondent warszawski opiniotwórczych dzienników niemieckich, najpierw "Die Welt", a obecnie "Frankfurter Allgemeine Zeitung",
 • dr hab. Wojciech Kucharski - zastępca dyrektora Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu, wykładowca w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, autor licznych publikacji o orędziu biskupów polskich do niemieckich,
 • abp Wiktor Skworc - metropolita katowicki, wcześniej biskup tarnowski, były wieloletni przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Dyskusje poprowadzą: Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Mt 5,14, oraz Grzegorz Polak, zastępca dyrektora.

Panel naukowy jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie PRZEBACZENIE DROGĄ DO WOLNOŚCI  (od 18 listopada do zobaczenia na stronie Muzeum, a od grudnia w przestrzeni muzealnej). Przypomni ona najważniejsze - i w dużej mierze nieznane - fakty związane z orędziem biskupów polskich do niemieckich. Ekspozycja oddaje hołd "zapomnianemu ojcu Europy", metropolicie wrocławskiemu, kard. Bolesławowi Kominkowi, inicjatorowi i głównemu autorowi orędzia.

Czytaj również: Świadectwo nadal aktualne

List biskupów polskich do niemieckich z 18 listopada 1965 r. został przygotowany w związku z obchodami Millenium Chrztu Polski i był przełomem w relacjach Polaków z Niemcami. Wyciągając rękę na pojednanie w trudnych powojennych latach, polscy biskupi napisali wówczas: "udzielamy przebaczenia i prosimy o nie". Słowa te odbiły się głośnym echem nie tylko w Polsce, gdzie zostały krytycznie ocenione przez komunistyczne władze, ale także w świecie, gdzie przyjęto je w kategorii niezwykle wymownego chrześcijańskiego znaku.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama