Nowy numer 39/2023 Archiwum

Angielski piłkarz Rashford walczy o utrzymanie bonów żywnościowych dla ubogich dzieci

Zainicjowana przez angielskiego piłkarza Marcusa Rashforda kampania na rzecz utrzymania na czas wolny od zajęć bonów żywnościowych dla ubogich dzieci nabiera tempa. Już kilkanaście rad miejskich i ponad 100 firm i organizacji zaoferowało sfinansowanie bonów.

W środę brytyjska Izba Gmin odrzuciła wniosek opozycyjnej Partii Pracy, aby pozostawić bony żywnościowe dla tych dzieci, które są do tego uprawnione, także na czas zaczynającej się właśnie tygodniowej przerwy w połowie semestru i na czas przerwy bożonarodzeniowej. Jak wyjaśniał rząd Partii Konserwatywnej, w czasie epidemii koronawirusa zwiększył pomoc socjalną już o 9,3 miliarda funtów, z czego 63 miliony przekazał władzom lokalnym właśnie na pomoc dla rodzin, które mają kłopoty finansowe z powodu wirusa.

Rashford jeszcze przed głosowaniem rozpoczął w mediach społecznościowych kampanię na rzecz utrzymania bonów, a po odrzuceniu tego wniosku tym bardziej przekonywał, by nie tracić z pola widzenia tego, co najważniejsze, czyli losu dzieci.

"Odłóżmy na bok te wszystkie przekrzykiwania, te wzajemne przytyki, politykę partyjną i skupmy się na rzeczywistości. Znaczna liczba dzieci kładzie się dziś spać nie tylko głodna, ale i czująca się nieważna ze względu na komentarze, które zostały dzisiaj wygłoszone. Musimy przestać stygmatyzować, oceniać i wskazywać palcami. Nasze poglądy są zmącone przez przynależność polityczną. Tu nie chodzi o politykę, lecz o humanizm" - napisał na Twitterze.

Napastnik Manchesteru United już raz, w czerwcu, zmusił rząd do zmiany zdania w kwestii bonów obiadowych - wskutek zainicjowanej przez niego kampanii obowiązywanie bonów zostało przedłużone na czas wakacji. Po zamknięciu szkół w czasie lockdownu bony takie zastąpiły darmowe posiłki w szkołach, do których uprawnione są dzieci z ubogich rodzin, ale początkowo miały one obowiązywać tylko w czasie roku szkolnego - tak jak obiady. Skorzystało z tego 1,3 mln dzieci. Za swoją kampanię 22-letni Rashford został przed dwoma tygodniami odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego.

Jego nowa akcja nabiera coraz większego tempa. Jak poinformowano w piątek już kilkanaście rad miejskich, m.in. w Birmingham, Manchesterze, Liverpoolu, Newcastle, York czy Bradford, a także w kilku dzielnicach Londynu, oświadczyło, że w czasie przerwy semestralnej będzie oferować darmowe posiłki dla dzieci z ubogich rodzin. Wśród tych, które to zadeklarowały są nawet władze hrabstwa Staffordshire i londyńskiej dzielnicy Kensington and Chelsea, gdzie rządzą konserwatyści. Dodatkowo wsparcie dla kampanii zaoferowało ponad 100 firm, głównie z branży gastronomicznej, które zapowiedziały przekazywanie posiłków, oraz organizacji charytatywnych. Pod zainaugurowaną przez Rashforda petycją internetową w sprawie utrzymania bonów podpisało się już ponad pół miliona osób.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze

Quantcast