Nowy numer 38/2023 Archiwum

Na Stadionie Narodowym powstaje szpital polowy

Wg. informacji wp.pl prace trwają od soboty, a szpital ma być gotowy do przyjęcia pacjentów w tym tygodniu.

To pierwszy szpital polowy budowany w związku z epidemią covid-19 w Polsce. Jednak w innych województwach mają powstać kolejne. W związku z dużym wzrostem nowych zakażeń w minionym tygodniu, w najbliższych dniach można się spodziewać gwałtownego wzrostu chorych wymagających hospitalizacji, a już teraz z warszawskich szpitali docierają informację, że baza łóżek się wyczerpuje. Chociaż wg informacji wojewody mazowieckiego miejsca dla chorych na covid ciągle są, to inaczej sytuację przedstawiają lekarze. Z relacji mazowieckiej wojewódzkiej konsultant ds. chorób zakaźnych, dr Cholewińskiej-Szymańskiej wynika, że miejsc na intensywnej terapii praktycznie już nie ma.

Jak podaje wp.pl prace przy budowie szpitala polowego na PGE Stadionie Narodowym nadzoruje minister Michał Dworczyk. Szpital będzie miał początkowo 500 łóżek. Docelowo znacznie więcej. W sobotę rozpoczęła się instalacja pierwszych łóżek. W budowie pomaga wojsko. W najbliższym czasie mają powstać podobne szpitale w innych województwach. Biorąc pod uwagę geografię nowych zakażeń można przypuszczać, że w pierwszej kolejności takie placówki powstaną w Małopolsce i na Śląsku. WP podkreśla, że decyzja o budowie szpitala zapadła w ścisłym kierownictwie rządu z premierem Mateuszem Morawieckim na czele.

Agencja Rezerw Materiałowych dysponuje obecnie 80 tysiącami łóżek szpitalnych. W szpitalach polowych konieczny będzie też specjalistyczny sprzęt, instalacje tlenowe, a przede wszystkim personel medyczny. A o wykwalifikowany personel może być znacznie trudniej niż o sprzęt, przestrzegają eksperci.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast