Nowy numer 24/2021 Archiwum

Dr Łukasz Trembaczowski: Trzeba przyspieszyć likwidację górnictwa

Trzeba przyspieszyć likwidację górnictwa – taki apel grupy naukowców z Uniwersytetu Śląskiego zaprezentował na antenie Radia eM dr Łukasz Trembaczowski, Koordynator Naukowy Grupy Badawczej Sprawiedliwej Transformacji.

Dr Łukasz Trembaczowski: Trzeba przyspieszyć likwidację górnictwa
Radio eM

 

Apel ten znalazł się w liście otwartym który naukowcy napisali do premiera Mateusza Morawieckiego. Podpisało się pod nim 51 osób, a inicjatywa zrodziła się w 14-osobowej grupie tworzącej Grupę Badawczą Sprawiedliwej Transformacji.

Jak wyjaśnił dr Łukasz Trembaczowski, elementarna uczciwość wymaga, aby górnikom mówić, że horyzont roku 2049 jako daty zakończenia wydobycia węgla energetycznego na Śląsku jest nierealny. M.in. dlatego, że popyt na węgiel będzie się kurczył już wcześniej z powodu zmian w energetyce.

– Trzeba urealnić harmonogram likwidacji górnictwa – mówił w „Rozmowie poranka” dr Trembaczowski – w tej chwili jest on bowiem rozbieżny z przyjętą przez w rządzie Polityką Energetyczną Polski. Potężne środki, które mają być przez lata dotacją do wydobycia, należy już inwestować w rozwój regionu, także w miejsca pracy, które zastąpią te w kopalniach.

Gość Radia eM przyznał, że powinien w tej sprawie powstać okrągły stół, przy którym zasiedliby przedstawiciele różnych stron, m.in. samorządowcy, dla których istotną sprawą jest odpowiedź na pytanie, kto zapłaci w przyszłości za likwidację szkód pogórniczych. W swoim liście do premiera, jego autorzy piszą, że rozmowy o likwidacji górnictwa powinny odbyć się nie tylko ze związkami zawodowymi, ale również z szerszym gronem interesariuszy.

Rozmowy poranka - słuchaj codziennie w Radiu eM 107,6 FM o 8.10- również online.

Wszystkie audycje z serii "Rozmowa poranka" - dostępne w naszym archiuwm.

Jesteśmy także na kanale Youtube. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama