Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Czego nie zbierać

Sezon na grzyby w pełni. Szukając ich w lasach, łatwo jednak natrafić na gatunki silnie trujące. Zjedzenie ich może spowodować poważne powikłania lub śmierć.

Stara zasada grzybiarzy – „zbieraj tylko te gatunki, które znasz” – powinna być stosowana w czasie każdego grzybobrania. Obok wielu grzybów jadalnych spotkać możemy również okazy silnie trujące, do złudzenia przypominające niegroźne gatunki. Dlatego najlepiej wybrać się na grzybobranie z kimś, kto na grzybach dobrze się zna, lub sprawdzić swoje zbiory w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Wszelkie aplikacje, atlasy i grupy dyskusyjne w mediach społecznościowych są pomocne, ale nie zawsze dają stuprocentową pewność. A nie warto ryzykować. Większość trujących gatunków grzybów zawiera toksyny niszczące różne narządy naszego organizmu (m.in. nerki, wątrobę, układ nerwowy). W Polsce co roku dochodzi do zatruć grzybami u kilkudziesięciu osób. Które gatunki są najbardziej toksyczne?

Dostępne jest 13% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Leszczyńska-Rożek

Redaktorka działu „4 strony kobiety"

Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.

Kontakt:
Więcej artykułów Anny Leszczyńskiej-Rożek